Prevencia prostredníctvom rozvíjania osobnostných a komunikačných zručností žiakov

Ilustračný obrázok: náhľad na titulné strany publikácií

Publikácie Psychologické princípy prevencie a osobnostno-sociálneho rozvoja a Tvorba preventívneho programu, etické aspekty a psychologické bezpečie, ktoré vydal Národný inštitút vzdelávania a mládeže, sú určené pre pedagogických a odborných zamestnancov a zamestnankyne škôl a školských zariadení, ktorí pripravujú a realizujú preventívne aktivity v prostredí školy s cieľom rozšíriť ich odborné kompetencie.

Materiály vo forme dvoch odborno-metodických textov s konkrétnymi aktivitami sú orientované predovšetkým na posilňovanie a rozvíjanie osobnostných faktorov, ktoré môžu prispieť k celkovej  odolnosti voči rizikám, zvyšovaniu kvality života, psychickej a fyzickej pohode (wellbeing) žiakov a žiačok.

Rozvoj sociálnych a vzťahových kompetencií

V publikácii Psychologické princípy prevencie a osobnostno-sociálneho rozvoja (PDF 35,3 MB) sú obsiahnuté odborné informácie a aktivity orientované na rozvíjanie sociálnych a vzťahových kompetencií, zdravého sebavedomia a sebaobrazu, prácu s emóciami, empatiu, či kritické myslenie.

Ide o prenositeľné životné zručnosti žiakov a žiačok, ktoré súčasne môžu byť ochranným faktorom proti rôznorodým sociálnym, zdravotným rizikám a rizikách spoločensky nežiaducich, či až patologických javov (kam patrí i extrémizmus, či nenávistné vnímanie inakosti).

Ako tvoriť preventívne aktivity

Druhá publikácia Tvorba preventívneho programu, etické aspekty a psychologické bezpečie (PDF 17 MB) ponúka návod, ako postupovať pri navrhovaní preventívnych aktivít a programov tak, aby boli zabezpečené kľúčové faktory, ktorými sú etické zázemie aktivít/programu, budovanie dôvery a psychologického bezpečia skupiny, ktoré patria k základným predpokladom kvalitnej prevencie.

Praktické aktivity sú zamerané na primárnu prevenciu v oblasti šikanovania, kyberšikanovania, sextingu či groomingu. Sú vnímané optikou bezpečia, súkromia, dôvery a kritického zhodnotenia situácií.

Autorkou publikácií je doc. Mgr. Lenka Sokolová, PhD.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?