RIADENIE
A MANAŽMENT ŠKOLY

USMERNENIA K IMPLEMENTÁCII NOVÉHO ŠTÁTNEHO VZDELÁVACIEHO PROGRAMU

PREDSTAVENIE KURIKULÁRNYCH ZMIEN RODIČOVSKEJ VEREJNOSTI

Zavádzanie kurikulárnych zmien je potrebné komunikovať nielen v zborovni, ale aj smerom k rodičovskej verejnosti. Pre rodičov, ktorých deti vstupujú do vašich tried, sa stávate prvým kontaktom pre informácie o vzdelávaní podľa nového štátneho vzdelávacieho programu. Zároveň ste spolutvorcami moderného vzdelávania, keďže zámerom ministerstva nie je nariaďovať, ale otvárať vám príležitosti.

Univerzálna prezentácia zmien vo vzdelávaní

Po otvorení odkazu sa automaticky spustí sťahovanie prezentácie do vášho zariadenia. Prezentácia obsahuje videá bez zvuku a animácie na jednotlivých snímkach pre PowerPoint. Obsahuje aj prázdnu snímku, ktorá je pripravená pre váš originálny obsah.

Prezentácia vám pomôže predstaviť dôvody, prečo je potrebná modernizácia vzdelávania na základných školách. Pomôže vám priblížiť ciele a prínosy zmien vo vzdelávaní.

Sprievodný materiál k prezentácii zmien vo vzdelávaní

Nasledovné sprievodné texty k prezentácii slúžia na inšpiráciu a ako podklad vášho výkladu. Rodičia vašich žiakov sú rozmanití, je preto dobré, ak sa vám podarí upraviť jazyk prejavu podľa ich potrieb a vášho vlastného spôsobu prezentovania.

V materiály nájdete informácie k jednotlivým PowerPointovým snímkam, bližší popis bodov a odkazy, ktoré vám môžu pomôcť načerpať viac informácií o aspektoch zmien. Pomocou sprievodného materiálu by sme mali vedieť pripraviť výklad prezentácie do rozsahu 30 minút.

Príklady, ako predstaviť zmeny vo vzdelávaní rodičom

Prvé stretnutie s rodičmi na začiatku školského roka je dôležitou príležitosťou na nastavenie pozitívneho tónu pre celý rok. Pripravili sme pre vás návrh, ako môžete postupovať pri plánovaní prvého rodičovského stretnutia v novom školskom roku. Nájdete tu aj návrhy na ďalšie aktivity na priblíženie prínosov zmien, ktorými sa môžete inšpirovať v priebehu školského roka. 

Otázky a odpovede na najčastejšie otázky z rodičovskej verejnosti

S našimi odborníkmi a autormi kurikulárnych zmien sme pripravili sumár odpovedí na časté podnety z rodičovskej verejnosti. Zoznam budeme priebežne dopĺňať a aktualizovať. Ak sa stretnete s otázkami, na ktoré tu neviete nájsť odpovede, zašlite nám ich mailom na info@vzdelavanie21.sk

Ilustračný obrázok - postupné kroky (schody) k zmene

KROKY
K ZMENÁM
V NAŠEJ ŠKOLE

Využívajte dokument Kroky k zmenám v našej škole. Tento praktický nástroj môže školy podporiť pri orientácii v procesoch súvisiacich s implementáciou kurikulárnej reformy.

Slúži ako prehľad hlavných oblastí života školy, prostredníctvom ktorých môže škola zavádzať zmeny v súlade s cieľmi reformy.

Zároveň môže poslúžiť ako sebapoznávací a sebahodnotiaci nástroj, ktorý školám umožňuje:

  • sledovať, ako sa približujú k zamýšľaným zmenám vo farebne vyznačených hlavných oblastiach,
  • zhodnotiť, či pokrývajú všetky očakávané oblasti zmien,
  • posúdiť, ako dobre napĺňajú konkrétne očakávania v rámci jednotlivých oblastí.

Hodnotenie prebieha pomocou štyroch kvalitatívnych úrovní:

  • 0 znamená, že sa daný ukazovateľ vôbec nenapĺňa, prípadne napĺňa minimálne,
  • 1 popisuje základnú úroveň kvality,
  • 2 priemernú úroveň kvality (dosahuje sa zväčša v strednodobom horizonte – napr. 2 až 4 roky) , 
  • 3 pokročilú a uspokojivú úroveň napĺňania (dosahuje sa zväčša v dlhodobom horizonte – minimálne 5 rokov, štandardne aj dlhšie).

Tento materiál budeme priebežne dopĺňať a vylepšovať:

  • doplníme príklady od škôl,
  • zapracujeme aj prípadné výhrady,
  • plánujeme vytvoriť jednoduchú aplikáciu, cez ktorú sa bude môcť škola jednoducho zhodnotiť a získať vlastný profil aj odporúčania na ďalší rozvoj.

Aktívna práca s dokumentom Kroky k zmenám v našej škole vám môže pomôcť nastaviť spoločný cieľ v pedagogickom tíme, identifikovať silné miesta a oblasti, kde je potrebné zlepšenie vo vašej škole a udržiavať smerovanie zmien konzistentné a zrozumiteľné.

Ilustračný obrázok k supervízorom

SUPERVÍZORI

SUPERVÍZORI - STREDNÝ MANAŽMENT ŠKOLY

V spoločnosti sa udiali dôležité zmeny, zmenil sa svet a s ním aj potreby žiakov pri vzdelávaní. Školy sa potrebujú zamerať na budovanie zručností, aby nové generácie dokázali dôstojne žiť v 21.storočí. Jedným z opatrení k úspešne zvládnutej zmene vo vzdelávaní je posilnenie manažmentu na školách v zmysle väčšej participácie na riadení školy a zavedenie pozície supervízor.

Supervízor v základnej škole - príklad dobrej praxe zo ZŠ Jana Amosa Komenského v Seredi (video)

JARNÁ ŠKOLA SUPERVÍZOROV

Národný inštitút vzdelávania a mládeže zorganizoval odborné podujatie Jarná škola supervízorov, ktoré bolo určené pre súčasných aj budúcich supervízorov a supervízorky. Prezentácie z neho sú dostupné na týchto odkazoch:

PROGRAMY VZDELÁVANIA

Rozvoj lektorských spôsobilostí

Absolvent vzdelávania nadobudne a rozšíri svoje profesijné kompetencie spojené s plánovaním, realizáciou a hodnotením vzdelávacích aktivít pre PZ a OZ. Získané spôsobilosti môže využiť pri lektorovaní, mentorských činnostiach a pri realizácii aktualizačného vzdelávania (odkaz). 

Projektový manažment

Účastník vzdelávania získa teoretické poznatky z projektového manažmentu a skúsenosti s tvorbou projektov na úrovni školy, školského zariadenia. Bude schopný opísať situáciu a problém riešený v projekte, stanoviť zámery, ciele, merateľné ukazovatele a indikátory projektu, určiť intervenčnú stratégiu, predpoklady realizácie a riziká projektu, naplánovať aktivity, výstupy, výsledky a dopady projektu, spracovať personálnu maticu, rozpočet a finančný plán projektu, navrhnúť systém riadenia, monitorovania a kontroly a spôsob publicity a diseminácie výsledkov projektu (odkaz)

Vedenie ľudí v škole alebo v školskom zariadení

Účastník vzdelávania získa teoretické poznatky a praktické skúsenosti so zameraním na identifikáciu vlastného štýlu vedenia zamestnancov, uplatnenie vhodného štýlu vedenia ľudí s ohľadom na situácie a potreby zamestnancov, uplatnenie motivačných stratégií a efektívnej individuálnej podpory na zvyšovanie pracovnej výkonnosti zamestnancov, poskytnutie hodnotiacej spätnej väzby zamestnancovi na jeho pracovné výsledky, navrhnutie možností rozvoja ľudských zdrojov v škole alebo školskom zariadení, vytvorenie podmienok na efektívnu spoluprácu zamestnancov školy a školského zariadenia, implementáciu zásady predchádzania a riešenia konfliktov a vytváranie podmienok na predchádzanie rizikového správania detí, žiakov, poslucháčov v prostredí školy alebo školského zariadenia a zamestnancov na pracovisku (odkaz).

PRÍSPEVKY K RIADENIU A MANAŽMENTU ŠKOLY

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?