Farebná škôlka a Farebná škola – metodické príručky pre 1. a 2. cyklus (nielen) vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť

Ilustračný obrázok: titulné strany príručiek Farebná škôlka a Farebná škola

Metodické príručky Farebná škôlka a Farebná škola vedú žiakov k vnímaniu vlastnej individuality a k rešpektovaniu individuality iných. Námety aktivít využívajú zážitkové formy a metódy a poskytujú priestor nielen na rozvíjanie postojov v oblasti multikultúrnej výchovy, ale aj zručností, ako je schopnosť spolupráce v skupinách či komunikačné zručnosti. 

Aktivity sú využiteľné najmä pri napĺňaní cieľov a výkonových štandardov 1. a 2. cyklu vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť. Príručky sú zároveň vhodné na rozvíjanie spôsobilostí interkultúrnej gramotnosti, ktorá je v rámci prierezových gramotností súčasťou občianskej gramotnosti.

Farebná škôlka

Ambíciou príručky je hravým spôsobom reflektovať témy a javy, s ktorými sa deti bežne stretávajú. Aktivity v príručke sú určené deťom vo veku od 4 do 8 rokov, teda nielen materským školám, ale aj prvým ročníkom základných škôl.

Príručka je rozdelená do štyroch kapitol. V kapitole Hry nájdete tipy, ako využiť tradičné hry pri spoznávaní iných kultúr. Postoje detí sú často ovplyvnené rôznymi asociáciami – tým, čo vidia a počujú. Kapitola Obrazy narúša predstavy o tom, čo je „správne“ a „normálne“. Svet okolo nás ponúka dobrodružný výlet do najbližšieho susedstva, ako aj do vzdialených krajín a galaxií. Posledná kapitola Príbehy prináša námety, ako hľadať a oceňovať rozmanitosť v rozprávkach a každodenných príbehoch.

Pomocou aktivít v príručke je možné napĺňať výkonové štandardy 5. až 7. cieľa 1. cyklu vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť

Farebná škola

Príručka pokrýva približne rovnaké témy ako Farebná škôlka, aktivity v nej sú však určené deťom vo veku 6 – 10 rokov (1. až 4. ročník ZŠ). Štruktúra ôsmich aktivít v príručke vychádza z metódy E-U-R (Evokácia – Uvedomenie si významu – Reflexia).

Aktivity sú vhodné pre 1. cyklus vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť, kde sa spájajú s už vyššie uvedenými cieľmi a výkonovými štandardmi. Viaceré z nich je možné spojiť aj priamo s činnosťami, ktoré sú uvedené v obsahovom štandarde:

Cieľom aktivity Svet okolo nás je rozpoznať rozmanitosť ľudí a ich príbehov vo svete – výtvarne zobraziť vlastné predstavy o rôznych deťoch a ich živote (Identifikovanie  základných  podobností  a odlišností  svojej  obce (prírodné  prostredie, architektúra, spôsob života) a vybranej obce zo zahraničia – tematický celok Procesy v miestnej krajine a ich vplyv na človeka a životné prostredie: geografický komponent).

Cieľom aktivity Lujzine Vianoce je zvýšiť citlivosť k ľuďom, ktorí sú často prehliadaní, diskutovať o iných kultúrach a náboženstvách, pomenovať hodnoty, ktoré sa viažu k Vianociam (Oboznamovanie sa s pôvodom a rôznymi spôsobmi slávenia sviatkov a dodržiavania tradícií vo svojej rodine, v rodine priateľov, spolužiakov, v obci, cirkvi a spoločnosti – tematický celok Život obce a vzťahy v komunite: občiansky komponent).

Aktivita Škola pre všetkých rozvíja citlivosť k rôznym individuálnym potrebám detí. Poskytuje priestor na zvyšovanie empatie a hľadanie spoločných riešení, rozvíja fantáziu a zároveň poskytuje spätnú väzbu o tom, ako vnímajú deti prostredie triedy (Uvedomovanie si, že v každom človeku je niečo cenné a vzácne, hoci sa odlišujeme povahou aj vzhľadom – tematický celok Vnímanie jedinečnosti v každom človeku: eticko-osobnostný komponent).

Aktivita Rozmanitá trieda – každý/á z nás je hviezda citlivým spôsobom poukazuje na rozmanitosť žiakov a žiačok v triede. Je zameraná na posilňovanie ich identity, pozitívne hodnotenie samých seba aj iných detí v triede (Uvedomovanie si, že v každom človeku je niečo cenné a vzácne, hoci sa odlišujeme povahou aj vzhľadom – tematický celok Vnímanie jedinečnosti v každom človeku: eticko-osobnostný komponent). 

Na príručky nadväzuje Farebná škola II., ktorej aktivity sú určené pre žiakov 2. a 3. cyklu.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?