Životné zručnosti – nástroje výchovy a vzdelávania

Ilustračný obrázok: náhľad titulnej strany publikácie Životné zručnosti - nástroje výchovy a vzdelávania

Väčšina z nás by zrejme súhlasila s tvrdením, že škola má u žiakov rozvíjať aj životné zručnosti. Čím sú a ako s nimi vo výchove a vzdelávaní pracovať? V pedagogickej praxi sa bežne používajú pojmy kľúčové kompetencie, kategórie spôsobilosti a životné zručnosti ako synonymá. V inovovanom ŠVP sme ich mohli nájsť napríklad aj v prierezovej téme osobnostný a sociálny rozvoj. 

Životné zručnosti je možné definovať napríklad takto: Sú to špeciálne schopnosti intelektuálnej alebo praktickej povahy, ktoré prispievajú k tomu, aby človek prežil šťastný, zaujímavý a naplnený život. 

Alebo aj takto: Špeciálne schopnosti, ktoré prispievajú k tomu, že deti sa stávajú nielen múdrymi, ale i dobrými ľuďmi. Prostredníctvom ich rozvoja je podporované správanie a konanie, ktoré pomáha zvyšovať školskú úspešnosť aj v živote mimo školy.

V novom štátnom vzdelávacom programe (2023) môžeme zmienky o životných zručnostiach identifikovať naprieč celým dokumentom. Najväčší dôraz sa na ne kladie v prierezovej gramotnosti sociálna a emocionálna gramotnosť a v nadpredmetových konceptoch charakter a metakognícia. Prítomné sú však aj v cieľoch a vzdelávacích štandardoch jednotlivých vzdelávacích oblastí, najmä vo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť, ktorá obsahuje aj eticko-osobnostný komponent (etickú výchovu).

Pomocou pri implementácii rozvoja životných zručností do výchovno-vzdelávacieho procesu vám môže byť aj publikácia Anety Chlebničanovej a Evy Lašovej, ktorá vznikla v rámci projektu Inkluzívny prístup kvalitného vzdelávania prostredníctvom integrácie metodiky rozvoja osobnostných a sociálnych kompetencií v práci s deťmi a mladými ľuďmi vo formálnom a neformálnom vzdelávaní (Nadácia pre deti Slovenska).

Autorky v nej ponúkajú skúsenosti s metodikou rozvoja životných zručností v rámci formálneho vzdelávania v materských, základných, špeciálnych a stredných školách, ale aj v rámci neformálneho vzdelávania v občianskych združeniach, krízových či komunitných centrách.

Publikácia nepomenúva len východiská práce so životnými zručnosťami, ale prináša najmä skúsenosti a príklady dobrej praxe z viacerých škôl na Slovensku. Príklady dobrej praxe obsahujú vybrané životné zručnosti a spôsoby ich zavádzania a upevňovania na školách.

Materiály k vybraným životným zručnostiam pre mladších žiakov (1. stupeň ZŠ), starších žiakov (2. stupeň ZŠ) aj mladých ľudí (stredné školy) sú doplnené o opis realizovaných aktivít (aplikačných úloh), ktoré môžete použiť priamo, alebo ich prispôsobiť vašim žiakom a špecifickým podmienkam. Aplikačné úlohy na rozvoj životných zručností sú v publikácii prehľadne spracované aj v tabuľke, kde sú priradené k typom inteligencie a úrovniam vzdelávacích cieľov podľa revidovanej Bloomovej taxonómie.

Inšpiratívnym je aj školský vzdelávací program ZŠ Okružná v Michalovciach, kde majú v 1. až 4. ročníku predmet Životné zručnosti. Publikácia obsahuje spracovanie tém a rozpis “učiva” podľa ročníkov.

Publikáciu dopĺňajú aj videá s príkladmi dobrej praxe zo škôl.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?