Ako sa vyznať v informačnom prostredí: metodicko-vzdelávacia príručka pre učiteľov

Ilustračný obrázok: náhľad titulnej strany príručky

Príručka od organizácie Človek v ohrození je určená učiteľkám a učiteľom zaujímajúcim sa o kritické myslenie a rozvoj mediálnej gramotnosti u detí a mladých ľudí.

Svet, v ktorom žijeme, je zložitý, navzájom previazaný a neustále sa meniaci. Nato, aby sme mu porozumeli a pochopili, akú v ňom máme pozíciu, už nestačia poznanie a kompetencie predošlých generácií. Dnes sa potrebujeme orientovať v informáciami presýtenom prostredí. A to sa mení rovnakou rýchlosťou ako technológie, ktoré ho definujú. Potrebujeme vedieť, ako fungujú algoritmy, čo sú to boti, ako sa pohybovať v internetovom prostredí, kde dominujú sociálne siete a reklama.

Informačné prostredie sa dynamicky mení. Vzdelávacie systémy, legislatívne opatrenia ani spoločnosť ako taká často nestačia adekvátne reagovať na výzvy, ktoré toto prostredie prináša. 

Aj preto sa stali témy súvisiace s mediálnou gramotnosťou, kritickým myslením, občianstvom v digitálnom veku, bezpečnosťou v online svete a digitálnym wellbeingom pevnejšou súčasťou nového Štátneho vzdelávacieho programu, kde sa nachádzajú najmä vo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť.

Obrázok: náhľad obsahu príručky
Obsah príručky

Prvá časť príručky sa zameriava na teoretické poznatky o tom, ako funguje ľudský mozog a informačné prostredie. V druhej časti nájdete niekoľko odporúčaní pre pedagogickú prax a tiež vzdelávacie aktivity, pomocou ktorých môžete skúmať informačné prostredie spoločne so svojimi žiakmi a žiačkami.

Na príručke, ktorá má ambíciu byť praktickým sprievodcom svetom informácií a médií, spolupracovali autori a autorky z oblasti vzdelávania, médií a komunikácie.

Príručka je dostupná na bezplatné stiahnutie po vyplnení online formulára.

Spoznajte aj ďalšie vzdelávacie materiály zamerané na globálne a občianske vzdelávanie, rozvoj kritického myslenia a iné témy, ktoré sú dostupné na globalnevzdelavanie.sk.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?