Školy, ktoré menia svet – metodická príručka na občiansku výchovu a vzdelávanie pre materské školy a 1. stupeň základných škôl

Náhľad titulnej strany metodickej príručky Školy, ktoré menia svet 3

Medzi najvýraznejšie zmeny v obsahu základného vzdelávania, ktoré prináša nový štátny vzdelávací program je zaradenie občianskeho vzdelávania už od 1. cyklu. Táto zmena smeruje k tomu, aby sa zosúladil obsah vzdelávania s proklamovanými cieľmi vzdelávania na základnej škole, medzi ktoré vždy patril aj cieľ vychovať zo žiakov zodpovedných a aktívnych občanov. 

Jedným z troch hlavných cieľov základného vzdelávania podľa ŠVP (2023) je, aby každý žiak mal  vybudovaný  základný  hodnotovo‐kultúrny  rámec  svojej  osobnosti,  ktorý  ho  orientuje a sprevádza pri plánovaní a dosahovaní individuálnych životných cieľov, ako aj pri participácii na širších spoločenských, kultúrnych a globálnych aktivitách.

Správne uchopiť občianske vzdelávanie už od 1. cyklu nám môže pomôcť aj metodická príručka na občiansku výchovu a vzdelávanie pre materské školy a 1. stupeň základných škôl s názvom Školy, ktoré menia svet – 3. časť. Príručka prináša odpovede na tieto otázky: 

  • Ako sa dá realizovať občianska výchova a vzdelávanie veku primeraným spôsobom už v ranom veku?
  • Aké témy a oblasti občianskeho a spoločenského života dokážu deti v tomto veku pochopiť?
  • Ako zaujať deti a udržať ich pozornosť?
  • Aké nové a kreatívne metódy je možné v občianskom vzdelávaní využiť?
  • Ako zahrnúť občianske vzdelávanie do svojej bežnej učiteľskej praxe?

Metodická príručka je jednoduchá a hravou formou prepája ciele občianskej výchovy a vzdelávania s neformálnymi a zážitkovými prvkami. Neponúka striktné návody, ale inšpiráciu v podobe 40 originálnych aktivít na 175 stranách, a to od autorov, ktorí sú expertmi vo svojich oblastiach. 

Cieľom príručky je, aby ste dokázali s ľahkosťou sprostredkovať deťom (malým občanom) témy, ako sú napr. demokratické rozhodovanie a participácia, efektívna komunikácia a riešenie konfliktov, emocionálna inteligencia a empatia, kritické myslenie, férovosť, umelá inteligencia, rodové stereotypy a mnoho ďalších tak, aby ich pochopili. 

Jednotlivé aktivity ich totiž deťom približujú zrozumiteľným, motivujúcim a veku primeraným spôsobom, čo vedie k efektívnejšiemu a zmysluplnejšiemu osvojovaniu si a prehlbovaniu vybraných kompetencií. Keďže sú v príručke zahrnuté aj aktivity pre predškolákov, je využiteľná už od 1. ročníka základného vzdelávania.

Na webstránke programu Školy, ktoré menia svet nájdete okrem metodických príručiek aj informácie o vzdelávaní, e-learning a dodatočné vzdelávacie materiály.

Ilustračný obrázok: postavičky z príručky

Prepojenie príručky na vzdelávacie štandardy

Aktivity z metodickej príručky napomáhajú napĺňať viaceré výkonové štandardy 1. cyklu vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť. Konkrétne ide o výkonové štandardy priradené k piatemu až desiatemu cieľu vzdelávacej oblasti. 

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?