Metodická príručka Zkoumavé čtení – přece nečtou jenom češtináři (pdf) od českej organizácie Nová škola, o. p. s. (2023) prináša návody, námety a inšpirácie na rozvoj čitateľskej gramotnosti v odborných predmetoch na základnej škole a gymnáziu. Jednotlivé aktivity sú podrobne opísané a je možné ich prakticky okamžite implementovať do výučby.
Naši žiaci sa v živote budú venovať rozmanitým profesiám a je dosť pravdepodobné, že aj ich ďalšie štúdium bude založené na práci s textom. A to nielen na práci s textom beletristickým, ale aj náučným. Mnohí z nich budú najrôznejšie texty produkovať. A škola je miestom, kde môžu potrebné základy pre celoživotné čítanie a písanie získať. V predmete slovenský jazyk a literatúra (alebo v iných predmetoch VO Jazyk a komunikácia) žiaci čítajú beletriu a učia sa písať texty z oblasti umeleckej prózy či publicistiky. Ako však rozvíjať čitateľskú gramotnosť a prácu s náučnými textami rôznej podoby na odborných predmetoch?
Práve tomu je venovaná metodická príručka, ktorej autori a autorky sa snažili cielene rozvíjať čítanie a písanie na hodinách geografie, biológie, občianskej náuky, dejepisu, fyziky či matematiky. Príručka obsahuje teoretický úvod do takejto formy výučby, výsledky výskumu na školách, odporúčania pre prácu so žiakmi so ŠVVP a hlavne návod “ako začať”.
Jadro príručky tvorí tzv. metodika skúmavého čítania. K dispozícii sú aj metodické postupy a príklady z náučných textov a možných riešení. Jednotlivé kapitoly sa podrobnejšie venujú nasledovným čitateľským spôsobilostiam.
- Ako čítať, aby sme porozumeli textu?
- Ako rozpoznať cieľovú skupinu a zámer textu?
- Ako rozumieť prezentácii a organizácii textu?
- Ako písať o texte?
- Ako odhaliť rôzne vrstvy významu textu?
- Ako porozumieť stanovisku autora textu?
- Čítanie v matematike – tak trochu iné čítanie
Viac informácií o skúmavom čítaní je k dispozícii na webovej stránke Čtenářské kluby v časti zkoumavé čtení, kde nájdete aj množstvo ďalších náučných textov pre jednotlivé predmety.