Prečo potrebujeme mať v školách a triedach bezpečnú klímu? Pokiaľ sa človek necíti bezpečne, nedokáže sa ničomu venovať naplno a vo všetkom čo robí, sa odráža jeho stres, úzkosť či nepokoj. Mať bezpečnú klímu v triede znamená, že je tam prostredie, v ktorom môže byť človek sám sebou a kde jeho chyby nie sú použité proti nemu.
Vďaka tomu, sa tu ľudia podporujú, vedia na seba brať ohľad, pomôžu si keď treba, aj jasne vymedzia svoje hranice a potreby. Súdržnosť im pomáha prekonať vonkajšie prekážky aj vnútorné konflikty a ich výkonnosť je vďaka psychickej pohode stabilná. Nepracujú preto, aby zvíťazili nad spolužiakom, ale pre vyšší cieľ, napríklad zlepšiť sa, objavovať, či spoločne niečo dokázať.
Bezpečná klíma potrebuje mať svojho hrdinu. A tým je na začiatku vždy učiteľ – on či ona je najžiarivejším vzorom v tom, ako sa medzi sebou majú deti rozprávať, ako reagovať na chyby iných, porušovanie pravidiel či prejavovať súcit a empatiu.
Už z úvodu stručnej publikácie Receptár aktivít pre dobrú klímu v škole a rozvoj rovesníckeho vzdelávania od autorky Viery Mojzešovej je zrejmé, čo je jej náplňou.
V receptári poskytuje príklady dobrej praxe, ktorá sa jej osvedčila pri vytváraní bezpečnej klímy v triede a škole. Receptár má za cieľ ponúknuť ukážku vyskúšaných väčších a menších aktivít, ktoré pomôžu posilňovať dobrú klímu v triede a škole a rozvíjať rovesnícke vzdelávanie ako podporu učiteľovi, deťom a celej škole.
Aktivity je možné realizovať v exteriéri aj interiéri. Priestor by mal byť dostačujúci pre voľný pohyb. Pri niektorých aktivitách sa odporúča zaradiť na záver reflexia, teda priestor na to, aby si žiaci uvedomili súvislosť medzi aktivitou a ich životom. Pri reflexii sa účastníci ohliadajú za aktivitou (ako som sa v nej cítil, čo sa tam dialo, čo som robil ja), pomenúvajú, čo z toho vyplýva a ako to vedia použiť v živote.
Aktivity sú v receptári zaradené do kategórií podľa účelu: energizéry a icebreakery, aktivity na rozvoj tímovej spolupráce, spolupatričnosti a aktivity na podporu rovesníckeho vzdelávania.