(Ne)bezpečne v sieti – metodická príručka k mediálnej gramotnosti, kritickému mysleniu, digitálnemu občianstvu a bezpečnosti v online prostredí

Ilustračný obrázok: titulná strana publikácie

Metodická príručka pre súčasného digitálneho občana prináša okrem nutnej teórie aj desiatky námetov na vyučovacie hodiny. Obsahovo je rozdelená do kapitol mediálna gramotnosť, kritické myslenie, bezpečne online a digitálne občianstvo.

Úvodná časť príručky poskytuje základné informácie o vyššie uvedených hlavných témach, poukazuje na najdôležitejšie oblasti, s ktorými súvisia a hlavne buduje vedomostný základ, ktorý je potrebný pri ich implementácii vo výchove a vzdelávaní.

Úvodná kapitola venovaná mediálnej gramotnosti detailnejšie pokrýva tému médií, spôsob spracovávania informácií, riziká používania internetu, technologické trendy v tvorbe mediálnych príspevkov a mediálnu gramotnosť.

Kapitola Kritické myslenie sa zameriava na vysvetlenie pojmu kritické myslenie, pozornosť je venovaná aj argumentácii, ktorá je jeho neoddeliteľnou súčasťou.

V kapitole Bezpečne online sa poukazuje na nástrahy, s ktorými sa v online prostredí môžeme stretnúť, aké situácie pri využívaní internetu môžu nastať a na čo si dávať pozor. Pozornosť je venovaná kyberšikanovaniu, zodpovednému zdieľaniu obsahu na internete, online odolnosti a závislosti v digitálnom priestore.

Kapitola Digitálne občianstvo približuje tento nový pojem. Vysvetľuje, čo to je, a ktorých oblastí správania v online prostredí sa týka. Digitálne občianstvo je natoľko aktuálnym, že rok 2025 bol Radou Európy vyhlásený za Rok vzdelávania k digitálnemu občianstvu.

Druhá časť príručky ponúka námety praktických aktivít (scenárov vyučovacích hodín) pre rozvoj kompetencií v mediálnej gramotnosti, kritickom myslení, bezpečnosti online a digitálnom občianstve. Zároveň približuje aj osvedčené formy a metódy pri ich realizácii.

Aktivít, ktoré sú určené pre vekové kategórie 10+ a 15+ (2. a 3. cyklus základného vzdelávania) je v príručke spolu až tridsaťsedem. Názvy vybraných aktivít napovedia, aké témy pokrývajú: 

  • Ako čeliť kyberšikanovaniu
  • Bezpečné heslo
  • Čo ak s niekým nesúhlasím na sociálnej sieti?
  • Čo sa stane s fotkou na internete?
  • Digitálna stopa online
  • Kupujem, čo mi influenceri ponúkajú?
  • Pravdivá alebo falošná správa?
  • Pravidlá pre civilizovanú online debatu

Príručka je výstupom projektu Centra pre podporu neformálneho vzdelávania (CeNef, SR), Digitálnej inteligencie (digiQ, SR) a Asociácie pro medzinárodní otázky, z.s. (AMO, ČR). Na webstránke projektu je k dispozícii rozsiahly zoznam odporúčaných učebných zdrojov pre mediálnu gramotnosť, kritické myslenie, bezpečnosť online a digitálne občianstvo.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?