Úvodná časť príručky poskytuje základné informácie o vyššie uvedených hlavných témach, poukazuje na najdôležitejšie oblasti, s ktorými súvisia a hlavne buduje vedomostný základ, ktorý je potrebný pri ich implementácii vo výchove a vzdelávaní.
Úvodná kapitola venovaná mediálnej gramotnosti detailnejšie pokrýva tému médií, spôsob spracovávania informácií, riziká používania internetu, technologické trendy v tvorbe mediálnych príspevkov a mediálnu gramotnosť.
Kapitola Kritické myslenie sa zameriava na vysvetlenie pojmu kritické myslenie, pozornosť je venovaná aj argumentácii, ktorá je jeho neoddeliteľnou súčasťou.
V kapitole Bezpečne online sa poukazuje na nástrahy, s ktorými sa v online prostredí môžeme stretnúť, aké situácie pri využívaní internetu môžu nastať a na čo si dávať pozor. Pozornosť je venovaná kyberšikanovaniu, zodpovednému zdieľaniu obsahu na internete, online odolnosti a závislosti v digitálnom priestore.
Kapitola Digitálne občianstvo približuje tento nový pojem. Vysvetľuje, čo to je, a ktorých oblastí správania v online prostredí sa týka. Digitálne občianstvo je natoľko aktuálnym, že rok 2025 bol Radou Európy vyhlásený za Rok vzdelávania k digitálnemu občianstvu.
Druhá časť príručky ponúka námety praktických aktivít (scenárov vyučovacích hodín) pre rozvoj kompetencií v mediálnej gramotnosti, kritickom myslení, bezpečnosti online a digitálnom občianstve. Zároveň približuje aj osvedčené formy a metódy pri ich realizácii.
Aktivít, ktoré sú určené pre vekové kategórie 10+ a 15+ (2. a 3. cyklus základného vzdelávania) je v príručke spolu až tridsaťsedem. Názvy vybraných aktivít napovedia, aké témy pokrývajú: