Implementácia geografických informačných systémov (GIS) do výučby na základných a stredných školách

Ilustračný obrázok: náhľad titulnej strany publikácie Koncepce rozvoje geoinformačních dovedností ve výuce na základních a středních školách

Geografia sa nezaobíde bez máp a preto je práca s nimi kľúčovou spôsobilosťou, ktorá sa v geografickom vzdelávaní na školách u žiakov rozvíja. Život v 21. storočí je úzko prepojený s využívaním digitálnych technológií a s prítomnosťou v digitálnom prostredí. 

V súčasnosti využívajú ľudia mapy viac, ako kedykoľvek predtým, zmenil sa však spôsob, ako s nimi pracujú a interagujú. Súčasné mapy sú skôr digitálne ako papierové a na to musí reagovať aj vzdelávací systém. 

V novom štátnom vzdelávacom programe sú geoinformačné technológie zahrnuté vo vzdelávacích štandardoch VO Človek a spoločnosť v rámci geografického vzdelávania, kde sa uvádza, že činnosti (obsahové štandardy) uvedené v téme Využívanie mapy ako zdroja informácií (2. cyklus) a Zdroje geografického poznávania (3. cyklus) je možné realizovať aj s využitím geoinformačných technológií. V 3. cykle ide napríklad o tieto činnosti: 

  • určovanie a  porovnávanie  usporiadania  objektov a javov  na mapách  rôzneho druhu – identifikácia priestorových vzťahov (analýza mapy),
  • formulovanie záverov a jednoduchých hypotéz na základe mapy (interpretácia mapy),
  • tvorba tematickej mapy s využitím vhodného mapového prostriedku (napr. kartogram).

K tomu, aby boli učitelia geografie sebavedomejší vo využívaní geoinformačných technológií vo výučbe, môže napomôcť aj projekt GIT do škol – implementace geografických informačních systémů do výuky na základních a středních školách Katedry geografie z Masarykovej univerzity v Brne. 

Projekt sa zameriava na učiteľov základných a stredných škôl. Rozsiahla metodika (PDF) poskytuje potrebné teoretické aj aplikačné základy, zásady pre rozvoj geoinformačných spôsobilostí vo výučbe a maticu učebných úloh podľa jednotlivých úrovní spôsobilostí.

Obrázok z metodiky: Strukturace práce s prostorovými daty, resp. digitální mapou.
Zdroj obrázku: Koncepce rozvoje GIT dovedností ve výuce na ZŠ a SŠ (metodika)

Výstupom projektu sú aj podrobne spracované návrhy vyučovacích hodín s využitím geoinformačných technológií, ktoré nájdete v sekcii “Do výuky“. Rozdelené sú do základných kategórií podľa účelu (čítanie, výber, používanie, tvorba alebo zdieľanie máp). Po miernej úprave je viaceré z nich možné využiť už 2. cykle. Väčšina navrhovaných aktivít je určená pre žiakov 2. stupňa ZŠ (3. cyklus).

Implementácia geoinformačných technológií do geografického vzdelávania na základnej škole je podporovaná už v úvodnom texte štátneho vzdelávacieho programu (2023), v ktorom je uvedené, že vzdelávanie pre 21. storočie sa má vyznačovať otváraním príležitostí na poznávanie a podporovaním efektívneho a bezpečného využívania digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní (digitálna škola)

Táto skutočnosť je zdôraznená aj vymedzením digitálnej gramotnosti ako samostatnej prierezovej gramotnosti, ktorá sa má rozvíjať naprieč všetkými cyklami a vyučovacími predmetmi v základnom vzdelávaní.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?