Emocionálny kompas a psychická pohoda v škole

Bolo by dobré, keby deti chodili do školy rady a získali tam nielen vedomosti, ale aj sociálne a emočné zručnosti. Rovnako dôležité však je, aby sa učitelia a učiteľky cítili v práci príjemne, zvládali náročné situácie a dokázali zlepšovať atmosféru v triede.

Emocionálny Kompas je celoročný program pre pedagógov o tom, ako skvalitniť duševné zdravie detí a vzťahy v škole. S jeho spoluzakladateľkou Annou Viľchovou sa v podcaste Rozhovory Choices rozprával Ivan Ježík  o tom, ako funguje a čím sa stal taký obľúbený. Zodpovedané boli aj tieto otázky: V akých situáciách potrebujú deti sociálne a emočné zručnosti? Je výchova výlučne úlohou rodiny? Dajú sa vôbec sociálne a emočné zručnosti rozvíjať cielene? Čo je Emocionálny kompas a pre koho je určený? Ako môže učiteľ/ka pracovať s emóciami v triede? Čo by prospelo psychickej pohode pedagógov? Ako sa do programu môžu záujemcovia zapojiť? 

Súčasťou Emocionálneho kompasu je voľne stiahnuteľná aplikácia, ktorá pomáha deťom aj dospelým vyznať sa v ich pocitoch a zvládať ich bezpečne.

Anna Viľchová pochádza z Prešova a je spoluautorkou projektu Emocionálny kompas. Po štúdiu rozvojového manažmentu na London School of Economics sa vrátila na Slovensko a dva roky učila v Rokycanoch v rámci programu Teach. Učiteľov podporuje v pomáhaní deťom so zvládaním emócií aj preto, že sama pred časom bojovala s vyhorením a úzkosťami. Pri tvorbe nového ŠVP bola členkou pracovnej skupiny pre sociálnu a emocionálnu gramotnosť, ktorej rozvoj je integrálnou súčasťou cieľov výchovy a vzdelávania.

Ďakujeme, že nám pomáhate vylepšovať našu stránku