Ak hľadáte fotografie, videá alebo dokonca 3D interaktívne zobrazenia historických a umeleckých predmetov, architektúry alebo akékoľvek audiovizuálne materiály zo Slovenska, pomocou ktorých by ste žiakom priblížili práve preberanú tému z dejepisu, geografie, regionálnej, výtvarnej a hudobnej výchovy, je tu pre vás Slovakiana. Katalóg digitalizovaného kultúrneho dedičstva Slovenska poskytuje nadšencom, profesionálom, učiteľom, študentom a bádateľom prístup ku slovenskému kultúrnemu dedičstvu. Sprístupnené digitalizované objekty sú vo vysokom rozlíšení, ktoré je možné okrem prezerania i zdieľať, sťahovať a ďalej využívať.
Webový portál bol spustený v roku 2015 a v súčasnosti sprístupňuje viac ako 181 000 digitalizovaných kultúrnych objektov – zbierkových predmetov, textových a archívnych dokumentov, pamiatok, objektov výtvarného umenia, tradičnej ľudovej kultúry, prírodného dedičstva a filmovej tvorby, ktoré pochádzajú zo 76 slovenských správcovských inštitúcií. Samotnú digitalizáciu kultúrnych objektov zabezpečuje Slovenská národná galéria, Slovenská národná knižnica, Slovenský filmový ústav, Pamiatkový úrad SR, Štátna vedecká knižnica v Prešove a Slovenský ľudový a umelecký kolektív a Národné osvetové centrum, ktoré je prevádzkovateľom portálu Slovakiana.
Hľadať v rozsiahlych zbierkach môžete pomocou zadania kľúčového slova (napr. názov vašej obce, konkrétneho predmetu, autora), alebo pomocou interaktívnej mapy. Výsledky vyhľadávania vás môžu príjemne prekvapiť, ku niektorým obciam sú dostupné desiatky až stovky digitalizovaných objektov, ktoré sú dostupné v podobe fotografií, 3D zobrazení (predmety je možné ľubovoľne otáčať a približovať), prípadne audio nahrávok (napríklad zozbierané ľudové piesne).
Portál obsahuje aj video galériu s kvalitne spracovanými video predstaveniami vybraných kultúrnych pamiatok, predmetov či kultúrnych tradícií. K dispozícii je aj časť EDU materiály, ktorá obsahuje rôzne vzdelávacie materiály s možnosťou využitia aj v školskej praxi.
Potenciál využitia portálu vo vyučovaní je veľký a pri správnom didaktickom uchopení je možné prácu s ním zaradiť do učebných úloh vo vyšších cykloch v podobe samostatnej alebo skupinovej práce žiakov. Učiteľ/ka ho môže používať aj ako virtuálnu náhradu návštevy múzea alebo galérie, resp. pracovať v škole s vybranými objektmi z múzea alebo galérie až po ich návšteve. Kvalitným a dôveryhodným zdrojom informácií sú aj články, ktoré dopĺňajú bohatú ponuku portálu.