Geopriestorové technológie v bádateľsky orientovanom vyučovaní geografie

Ilustračný obrázok z publikácie: Tvorba tematickej mapy v prostredí ArcGIS online
Ilustračný obrázok z publikácie: Tvorba tematickej mapy v prostredí ArcGIS online

Publikácia od didaktičky geografie Stely Csachovej a kol. (UPJŠ, Košice) rozpracováva problematiku bádateľsky orientovaného vyučovania geografie s podporou geopriestorových technológií. 

Geopriestorové technológie zefektívňujú vyučovací proces v geografii a postupne si nachádzajú svoje miesto predovšetkým v stredoškolskom vzdelávaní. Teoretický rámec podáva čitateľovi poznatky o bádateľsky orientovanom vyučovaní s osobitým zreteľom na bádateľský postup v geografii. Podrobnejšie analyzuje jednotlivé kroky bádania s príkladmi z vyučovania geografie.

Podstatnú časť publikácie tvorí jedenásť modelov vyučovacích hodín z geografie, ktoré reprezentujú vzdelávací obsah z fyzickej, humánnej aj regionálnej geografie, rôzne úrovne bádania a využitie rôznych geopriestorových technológií. 

Čitatelia sa oboznámia s geografickým informačným systémom (konkrétne Google Earth a ArGIS online), webovými portálmi, webGISmi, otvorenými dátami, mobilnými aplikáciami a novými formami 3D kartografickej vizualizácie (virtuálna realita, 3D tlač, dynamická 3D mapa) vo vyučovaní geografie. Modely vyučovacích hodín boli overené so študentmi učiteľstva geografie v školskom roku 2021/2022.

Publikácia slúži predovšetkým študentom učiteľstva geografie a učiteľom geografie v praxi. Je aktuálnou aj z hľadiska nového štátneho vzdelávacieho programu (2023), v ktorom je implementácia geopriestorových technológií do geografického vzdelávania podporovaná už v úvodnom texte, v ktorom je uvedené, že vzdelávanie pre 21. storočie sa má vyznačovať otváraním príležitostí na poznávanie a podporovaním efektívneho a bezpečného využívania digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní (digitálna škola)

Využitie geoinformačných technológií je odporúčané v samotných vzdelávacích štandardoch pre geografické vzdelávanie (VO Človek a spoločnosť): Činnosti uvedené v téme Zdroje geografického poznávania je možné realizovať s využitím geoinformačných technológií. Povinnosť ich implementácie nebola do vzdelávacích štandardov zahrnutá len z dôvodu, že v súčasnosti nemusia mať všetky školy technické možnosti ich realizovať (napr. dostatočné množstvo počítačov).

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?