Emocionálny kompas – program na zlepšenie emočného zdravia a vzťahov u detí

Ilustračný obrázok s nápisom "Emocionálny kompas - zlepšite emočné zdravie a vzťahy u detí"

V škole by sa mali deti učiť okrem základných gramotností aj zdravo pracovať so svojimi emóciami a budovať priateľské vzťahy, čo je v novom štátnom vzdelávacom programe reflektované nielen posilnením vo vzdelávacej oblasti človek a spoločnosť (eticko-osobnostný komponent), ale najmä samostatnou prierezovou sociálnou a emocionálnou gramotnosťou a nadpredmetovým konceptom charakter.

Aktivity smerujúce k práci s emóciami a posilňovaniu budovania zdravých vzťahov, prospievajú wellbeingu a duševnému zdraviu žiakov aj zamestnancov školy.

Ak sa chcete venovať duševnému zdraviu detí a vzťahom v škole, využiť môžete program Emocionálny kompas, ktorý pomáha deťom upokojiť sa, zvládať svoj hnev alebo sa sústrediť na učenie.

Emocionálny kompas vám okrem možnosti zapojiť sa do celoročného programu ponúka aj aktivity na rozvoj sociálnych a emocionálnych zručností, ktoré sú ľahko použiteľné a overené v praxi. 

Metodiky Kompas s aktivitami pre zvládanie náročných situácií sú poskytované bezplatne po vyplnení a odoslaní online formulára. K dispozícii sú pre 1. aj 2. stupeň základnej školy. Osobitne boli vytvorené aj metodiky pre kolektív s deťmi z Ukrajiny.

Aktivity Emocionálneho kompasu využívajú mnohé školy na Slovensku a odporúča ich aj Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP). Emocionálny Kompas podpísal memorandum o spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Memorandom sa zaväzujeme k spoločnému úsiliu – podporiť dopady kurikulárnej reformy v oblasti sociálnej a emocionálnej gramotnosti a ochranu duševnej pohody v školách.

Viac sa o programe dozviete z prednášky a podcastov priamo od jeho autoriek.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?