HistoryLab – vzdelávacia aplikácia pre prácu s historickými prameňmi

Česká webová aplikácia HistoryLab podporuje bádateľskú výučbu s historickými prameňmi na dejepise. Zameriava sa najmä na 20. storočie, v ostatnom čase však pribudlo aj viacero aktivít k starším dejinám. Na tvorbe aplikácie spolupracuje už od roku 2016 viacero významných inštitúcií s cieľom efektívne využívať digitálne technológie pri inováciách výučby dejepisu. Učiteľom a žiakom ponúka bezpečné prostredie, v ktorom môžu tvorivo pracovať a nebáť sa chyby. Žiaci môžu pracovať samostatne alebo v skupinách, v triede, ale aj v domácom prostredí. Vďaka tomu si žiaci hravou formou osvojujú spôsobilosti a princípy historického myslenia, čím rozvíjajú svoju historickú gramotnosť. Pripravené cvičenia, ktoré môže učiteľ po bezplatnom zaregistrovaní sa voľne používať, využívajú princípy problémového vyučovania a ich názvy majú podobu otázok, ktoré majú žiaci zodpovedať analýzou a interpretáciou rôznych historických prameňov (kresby, fotografie, mapy, dokumenty a pod.). 

V cvičeniach zo starších dejín nájdeme napríklad cvičenia Načo slúžil stredoveký hrad? Prečo sa vydali na cestu? Ako prebiehala stredoveká invázia? V cvičeniach z dejín 20. storočia zas hľadajú žiaci odpovede napríklad na tieto otázky: Ako prvá svetová vojna zmenila hranice? Aký príbeh rozprávajú kufre? Prečo padli komunistické režimy? Ako informovali o havárii? Prečo premenovali ulice? 

Cvičenia pracujú s malými aj veľkými dejinami, pracujú s multiperspektivitou a najmä vo vyšších ročníkoch ZŠ (3. cyklus) sú vhodným doplnkom k tradičnejšie poňatej výučbe dejepisu. Garanciou kvality aplikácie HistoryLab je skutočnosť, že je dôkladne overovaná v praxi na školách. Užívateľské výsledky aplikácie potvrdzujú, že tvorivá práca s historickými prameňmi žiakov baví, podnecuje otázky a otvára diskusiu o histórii v triede (evaluačná správa). Aplikáciu hodnotia pozitívne žiaci aj učitelia. Ako pracovať s aplikáciou HistoryLab bližšie vysvetľuje séria videí, ktoré sú dostupné na tomto odkaze. K dispozícii je aj odporúčaný metodický postup k jednotlivým cvičeniam. Komplexnú metodiku k digitálnej dielni pre prácu s historickými prameňmi zas nájdete na metodika.historylab.cz.

Ďakujeme, že nám pomáhate vylepšovať našu stránku