Mapy učebného pokroku – vizuálna pomôcka na reflexiu a efektívne formatívne hodnotenie

Ilustračná fotografia: mapa učebného pokroku

Jednou z dôležitých činností každého učiteľa alebo učiteľky je hodnotenie žiakov a poskytovanie spätnej väzby. Nemenej dôležité je tiež viesť žiakov k tomu, aby sami reflektovali vlastné učenie a uvedomovali si, či a nakoľko dosahujú stanovené ciele. 

Zaujímavou vizuálnou pomôckou takéhoto priebežného (formatívneho) hodnotenia sú tzv. mapy učebného pokroku. Mapa učebného pokroku (v anglicky písanej literatúre progress map) zachytáva proces, ktorým žiak prechádza pri osvojovaní si vedomostí a zručností v danej oblasti. Pomenúva uzlové body, ktoré napomáhajú orientácii pri sledovaní individuálneho rozvoja.

Čo sú to mapy učebného pokroku, aké sú s nimi dlhodobejšie skúsenosti v zahraničí, a čo o nich hovoria prvé skúsenosti zo Slovenska, si môžete prečítať v publikácii Evy Lašovej (VÚDPaP). Ako môže vyzerať využitie mapy učebného pokroku priamo v triede, zas približuje video zo základnej školy Heuréka v Brne

Ak by ste chceli vyskúšať mapy učebného pokroku aj vy, pomôcť vám môže všeobecná  metodika vytvorená pre českú sieť škôl Scio, ktorá vznikla pre potreby nimi používanej aplikácie

Praktickou pomôckou pri zavádzaní tohto typu formatívneho hodnotenia do školskej praxe, sú vopred predpripravené šablóny viacerých grafických návrhov máp učebného pokroku od Centra inovácií vo vzdelávaní Pedagogickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Vytvorené mapy ponúkajú priateľské vizualizácie prístupné deťom a podnecujú ich snahu rozvíjať sa a učiť sa novým veciam. Veď kto by nechcel uspieť na výprave na planétu vedomostí alebo na dobrodružnej ceste za neznámymi ostrovmi? Kto by nechcel usporiadať oslavu plnú veselých príšeriek?

Projektu je venovaná webstránka Pozri sa, ako rastiem! Nájdete na nej voľne stiahnuteľné grafické návrhy máp učebného pokroku, ktoré sú určené pre žiakov 1. stupňa. Sú editovateľné v Canve, to znamená, že si ich môžete ľubovoľne upraviť podľa svojich potrieb. Viac sa o projekte dočítate v článku na ucitel21.cz.

Obrázok s náhľadom grafického stvárnenia máp učebného pokroku
Náhľad grafického stvárnenia máp učebného pokroku (Pozri ako rastiem!)

Pri prípadnej tvorbe vlastných máp učebného pokroku sa môžete inšpirovať aj grafickými návrhmi dizajnérky Kristýny Vejlupek, ktorá ich vytvorila pre potreby konkrétnych vyučovacích predmetov a ročníkov.

Ďakujeme, že nám pomáhate vylepšovať našu stránku