Tandemové vyučovanie v praxi

Pri tandemovom vyučovaní (známe aj pod názvom párové vyučovanie) spolupracujú na plánovaní a realizácii vyučovacích hodín dvaja učitelia. Spolupracovať môžu učitelia s rovnakými, ale aj rozdielnymi aprobáciami. Každý učiteľ má odlišné osobnostné vlastnosti a spôsoby práce, čím sa môže vyučovací proces stať viac obohacujúcim pre učiteľov aj žiakov. 

Aby bolo tandemové vyučovanie prínosné, musia byť splnené niektoré podmienky, ktoré sú spolu s výhodami aj prekážkami tohto spôsobu vyučovania opísané tu.  Dobré tipy a odporúčania na tandemové vyučovania obsahuje aj webstránka Katedry pedagogiky Masarykovej univerzity v Brne. Spísané sú pre potreby pedagogickej praxe, no sú všeobecne platné.

Ako sa však hovorí, je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť/čítať. Pozrime sa preto na tandemové vyučovanie priamo do školy a triedy. Prostredníctvom videí českého Národního pedagogického institutu môžeme nahliadnuť do základnej školy v Kunraticiach, kde majú s tandemovým vyučovaním už niekoľkoročné skúsenosti. Videá poskytujú celkový pohľad na tandemové vyučovanie a zároveň detailnejšie približujú jeho jednotlivé fázy.   

K téme tandemového vyučovania môže byť užitočný aj materiál pre učiteľov s názvom Tandemová výuka. Obsahuje základné informácie o tandemovom vyučovaní, predstavuje základné podmienky jeho realizácie v školách, jeho jednotlivé fázy a možné formy. Materiál tiež poukazuje na výhody a možné prekážky spojené s tandemovým vyučovaním a zameriava sa na to, ako im predchádzať. Je obohatený o skúsenosti, názory a odporúčania učiteľov, ktorí tandemovú výučbu realizovali a zažili na vlastnej koži.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?