Aj geológia môže byť zábava. Presvedčte sa o tom pomocou vzdelávacích materiálov Českej geologickej služby

Ilustračný obrázok: náhľad titulnej strany metodickej príručky Geologie pro zvídavé 2

Geológia nie je u žiakov práve obľúbenou časťou prírodovedného vzdelávania. Keď sa jej výučba uchopí správne, môže žiakom poskytovať zaujímavé podnety, prebúdzať v nich motiváciu k spoznávaniu neživej prírody a prostredníctvom bádateľsky orientovaného vyučovania v nich rozvíjať základné spôsobilosti vedeckej práce.

Množstvo inšpirácií na to, ako pristupovať k výučbe tém súvisiacich nielen s geológiou, ale aj pedológiou, hydrológiou, paleontológiou, ťažbou nerastných surovín a dokonca aj vesmírom, prináša metodický portál Českej geologickej služby s názvom Svět geologie.

Učiteľom poskytuje kvalitne spracované, bádateľsky orientované vzdelávacie materiály a príručky, ktoré obsahujú námety na pokusy, námety na miniprojekty, pracovné listy alebo edukačné videá.

Medzi publikáciami zaujmú najmä komplexné príručky Geologie pro zvídavé a Geologie pro zvídavé 2, v ktorých je pozornosť sústredená prevažne na pokusy, ktoré sú ľahko realizovateľné v školských podmienkach a nenáročné na pomôcky. Medzi pokusmi tam nájdete napríklad: Vyrobte si vlastnú horninu, Himaláje za 30 sekúnd, Od pomaranča k zemeguli, Hrady z piesku a zosuvy, Prašná búrka, Ako dlho vydrží môj náhrobok? a iné.

Súvislosť s novým ŠVP

Materiály metodického portálu Svět geologie sa vzťahujú najmä k cieľom a vzdelávacím štandardom VO Človek a príroda pre 3. cyklus. Konkrétne ide o obsahové štandardy komponentu Zem a jeho tematické celky Vlastnosti, význam a využitie minerálov a hornín; História ZemeGeologické procesy a ich dôsledky; Zdroje materiálov a energie. Uplatnenie však nájdu aj v komponente Vesmír.

Vo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť môžu byť vzdelávacie materiály využité v 3. cykle pri napĺňaní výkonových štandardov 4. cieľa: zhodnotiť vplyv geologických procesov na formovanie povrchu Zemeurčiť príčiny a dôsledky prírodných katastrof, oblasti ich výskytu a možnosti predchádzania ich vzniku alebo zmierňovania nimi spôsobených škôd

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?