Týždne mediálneho vzdelávania na školách

TLAČIDLO: Promo banner - Týždne mediálneho vzdelávania

Podujatie Týdny mediálniho vzdelávání sa v Českej republike uskutoční už po deviaty raz, tento rok od 19. do 30. mája. Je určené nielen pre základné a stredné školy, ale aj pre knižnice. Zastrešuje ho Jeden svět na školách, vzdelávací program organizácie Člověk v tísni. Po prvý raz sa do iniciatívy zapája aj Slovensko, prostredníctvom platformy Mediálna gramotnosť+. 

Cieľom iniciatívy je pomôcť nielen mladým ľuďom, ale prijímateľom mediálnych obsahov naprieč všetkými generáciami, lepšie porozumieť fungovaniu médií, naučiť ich kriticky myslieť, rozpoznávať manipulatívne techniky a vedieť odlíšiť serióznu žurnalistiku od subjektívnych názorov či reklamy.

Ako sa môžu zapojiť školy?

Pre školy je pripravený online balíček slovenských a českých materiálov, ktoré môžu využiť priamo na hodinách alebo v rámci triednych projektov. Vzdelávacie materiály sa zameriavajú na rôzne témy súvisiace s mediálnou gramotnosťou a digitálnym občianstvom

Materiály pripravili členovia platformy Mediálna gramotnosť+, k dispozícii je aj databáza voľne dostupných filmov a metodík od organizácie Jeden svět na školách. Skúsenosti môžu byť inšpiráciou aj pre ďalších.

Ak školy v rámci Týždňov zrealizujú akúkoľvek aktivitu, môžu sa o ňu podeliť – zaslaním krátkeho popisu, fotografií alebo spätnej väzby na e-mail medialnagramotnos@rpms.sk do 2. júna 2025. Zo všetkých zapojených škôl vyžrebuje organizátor päť, ktorých odmení balíčkom materiálov a metodík zameraných na rozvoj kritického myslenia. 

Zároveň je školám k dispozícii aj webinár Ako na školské médiá: od časopisu, rádia a televízie po školský podcast či Instagram, ktorý sa uskutoční 27. mája o 17:00. Je určený pedagógom a pedagogičkám, ktorí chcú so žiakmi rozbehnúť školské médiá alebo získať nové nápady, inšpirácie a praktické tipy na rozvoj existujúcich projektov. Registrácia na webinár je možná do 16. mája 2025

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?