Vyučovanie spoločenstiev organizmov s podporou edukačných technológií

Ilustračný obrázok: náhľad obrázku z titulnej strany publikácie

Metodická príručka pre učiteľov (Michael Fuchs a Elena Čipková, Univerzita Komenského v Bratislave, 2025) obsahuje 12 metodík pre vyučovanie vzdelávacej oblasti Človek a príroda s využitím edukačných technológií.

Metodiky s množstvom interaktívnych úloh sa obsahovo zameriavajú na spoločenstvá organizmov (lesné, vodné spoločenstvá a spoločenstvá lúk, polí a pasienkov). Zámerom je nielen to, aby si žiaci osvojili pojmy stanovené vzdelávacími štandardmi, ale aj prehĺbili svoje konceptuálne porozumenie v oblasti vzťahov medzi organizmami a ich morfologických adaptácií na prostredie, v ktorom sa vyskytujú. V rámci vzťahov medzi organizmami je kladený dôraz predovšetkým na potravové reťazce a spôsoby získavania potravy organizmami vo vybraných spoločenstvách.

Príklady metodík:

  • Lesné spoločenstvá: „Pod korunami stromov“ – hodina zameraná na vrstvy lesa, potravové reťazce a vzťahy medzi organizmami.
  • Vodné spoločenstvá: „Voda plná života“ – hodina o podmienkach života vo vode a kolobehu vody v prírode.
  • Lúčne spoločenstvá: „Plné života“ – rozlišovanie druhovej rozmanitosti na lúkach, pasienkoch a poliach.

Jednotlivé metodiky boli vypracované na základe štvorfázového modelu A.T.I.E, ktorý sa zameriava na využitie edukačných technológií so zameraním na zvýšenie úrovne konceptuálnych vedomostí u žiakov.

S ohľadom na túto skutočnosť súčasťou každej metodiky sú aktivity s podporou edukačných technológií zamerané na podporu aktívneho učenia sa žiakov počas vyučovacích hodín biológie, pričom poskytujú priestor na aplikáciu teoretických poznatkov pri riešení praktických úloh a problémov spojených s každodenným životom.

Zároveň sa u žiakov podporuje rozvoj zručností, ako sú napríklad pozorovanie, kategorizovanie, argumentovanie alebo manipulácia s digitálnymi nástrojmi, čo prispieva k ich celkovému vzdelávaciemu rozvoju a pripravuje ich na praktické situácie v živote.

Potenciál metodík zaradených do publikácie bol overený výskumom, ktorý preukázal vplyv využitia edukačných technológií na zvyšovanie úrovne konceptuálneho porozumenia u žiakov piateho ročníka. 

Metodiky zároveň poskytujú učiteľom biológie praktický návod, ako integrovať edukačné technológie do vyučovania aj v rámci ďalších tém, pričom zohľadňujú potreby a možnosti žiakov.

Súčasťou metodickej príručky je aj teoretická časť, v ktorej sú vysvetlené princípy využívania edukačných technológií, návody ako postupovať pri využití edukačných technológií a príklady nástrojov využiteľných ako edukačné technológie a posúdenie ich kvality. 

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?