Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru

Ilustračný obrázok z titulne strany publikácie Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru

Rada Európy vytvorila Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru (ďalej i Rámec), ktorý integruje predchádzajúce programy Rady Európy ako výchovu a vzdelávanie k ľudským právam, demokratickému občianstvu a interkultúrne vzdelávanie. Zámerom Rámca je, aby ho používali pedagógovia na všetkých úrovniach vzdelávania a vo všetkých typoch škôl, vrátane odborného vzdelávania a vzdelávania dospelých. 

Jeho cieľom je pripraviť žiakov pre život aktívnych občanov v demokratickej spoločnosti a podporiť ich osobný rozvoj z pohľadu celoživotného vzdelávania. Rámec je nástrojom na tvorbu kurikula a jeho aplikáciu do výchovno-vzdelávacieho procesu. Z Rámca vychádza aj vymedzenie občianskej gramotnosti ako prierezovej gramotnosti v novom ŠVP z roku 2023.

Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru je tvorený tromi zväzkami:

Prvý zväzok ponúka niektoré dôležité upozornenia týkajúce sa používania Rámca, vysvetlenie pojmov a teoretické predpoklady, ktoré sú základom Rámca; opis modelu kompetencie pre demokratickú kultúru, ktorý následne uvádza úlohu deskriptorov. Model kompetencií pre demokratickú kultúru určil multidisciplinárny tím medzinárodných expertov na základe rozsiahleho výskumu a konzultácií. Obsahuje 20 kompetencií spolu s informáciami o vypracovaní modelu a jeho používaní. Kompetencie pre demokratickú kultúru sú rozdelené do štyroch oblastí – Hodnoty, Postoje, Schopnosti a Poznanie a kritické porozumenie.

Druhý zväzok sa zameriava na deskriptory. Deskriptory definujú ciele učenia sa a výkony pre jednotlivé kompetencie. Majú pomôcť pedagógom vytvárať situácie, ktoré im umožnia pozorovať správanie učiaceho sa vo vzťahu k danej kompetencii. Kompletný zoznam všetkých deskriptorov spolu pokrýva dvadsať kompetencií pre demokratickú kultúru – kľúčové aj doplňujúce. Deskriptory boli otestované učiteľmi na školách v šestnástich členských štátoch Rady Európy.

Tretí zväzok ponúka návod ako možno Rámec implementovať do vzdelávacích systémov. Pojednáva o použití modelu a deskriptorov v troch fázach plánovania vzdelávania v poradí, v akom by mali prebiehať: tvorba učebných osnov, didaktická príprava a návrh hodnotenia. Pozornosť je venovaná aj spôsobom, akými možno Rámec použiť vo vzdelávaní učiteľov a ako ho možno implementovať do výchovno-vzdelávacieho procesu na školách pomocou „celoškolského“ prístupu. Tento zväzok je nateraz k dispozícii len v anglickom jazyku.

Bližšie informácie o Referenčnom rámci kompetencií pre demokratickú kultúru sú dostupné na webovom sídle Rady Európy.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?