Vyhrňme si rukávy – podpora bádateľsky orientovaného vyučovania prírodných vied na základných školách

Ilustračná fotografia zo vzdelávacích aktivít v rámci programu Vyhrňme si rukávy

Projekt Vyhrňme si rukávy (francúzsky La main á la pâte) vznikol v roku 1995 z iniciatívy profesora Georgesa Charpaka, držiteľa Nobelovej ceny za fyziku. Na Slovensku bol realizovaný a experimentálne overovaný na základe slovensko-francúzskej spolupráce na 1. stupni troch základných škôl v Trnave.

Projekt sa zameriaval na podporu vyučovania prírodných vied založeného na postupe vedeckého skúmania, ktoré uprednostňuje získavanie vedomostí cestou bádania, experimentov a diskusie.

Pri postupe vedeckého skúmania žiaci sami stanovujú hypotézy a navrhujú vlastné postupy riešenia problému, dohodnú sa na spoločnom postupe, konfrontujú svoje výsledky, a tak hľadajú odpovede na položené otázky. Cestu hľadania, ktorou prešli, zaznamenávajú individuálne aj v skupinách písomným, alebo grafickým prejavom v zošite pokusov.

Tematické okruhy prírodovedného vzdelávania, ktorým sa projekt venoval sú: rastliny, voda, pôda, vzduch, teplo a energia, svetlo a farba, zvuk, hustota, zotrvačnosť a rovnováha, chemické reakcie a sily.

Bádateľsky orientovaný prístup (konštruktivizmus), na ktorom sú vzdelávacie aktivity projektu založené, je v súlade so spôsobmi rozvíjania prírodovednej gramotnosti v novom štátnom vzdelávacom programe z roku 2023. Námety na výučbu (návrhy pokusov, experimentov a pod.), ktoré sú dostupné na webstránke projektu, tak môžete využiť v 1. a 2. cykle vzdelávacej oblasti Človek a príroda.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?