UMENIE
A KULTÚRA

Ilustračný obrázok palety s farbami na maľovanie

CHARAKTERISTIKA VZDELÁVACEJ OBLASTI

Vzdelávacia oblasť Umenie a kultúra  poskytuje možnosti na spoznávanie sveta cez univerzálne formy ľudského vyjadrovania. Rozvíja osobnosť žiaka vo všetkých základných oblastiach – kognitívnej, afektívnej a psychomotorickej. Umožňuje prepájanie rôznorodých poznatkov vzdelávania, pričom ich vnútorne ukotvuje prostredníctvom osobnej skúsenosti z tvorivej činnosti a podnetov z oblasti umenia a kultúry. 

Významným špecifikom vzdelávacej oblasti je činnostný prístup vytvárajúci priestor na uplatnenie vlastného videnia sveta, pričom sprostredkúva zážitok a umožňuje jeho zdieľanie. Tým sa vytvára priestor pre utváranie vlastnej identity, ako aj vnímanie a oceňovanie rozmanitosti okolo seba. 

Vzdelávacia oblasť prispieva k formovaniu pozitívneho a rešpektujúceho vzťahu žiakov ku vzdelávaniu, umeniu a kultúre, a tiež k formovaniu ich individuálnych postojov a hodnotových preferencií. Rovnako ich motivuje k celoživotnému záujmu o umelecké a kultúrne dianie.

Vzdelávacia oblasť Umenie a kultúra je reprezentovaná vyučovacími predmetmi hudobná výchova a výtvarná výchova. V nich je vytvorený priestor pre integrovanie všetkých druhov umenia: hudobného, výtvarného,  vizuálneho, audiovizuálneho, tanečného, literárneho aj dramatického.

Rôzne druhy umenia umožňujú reagovať na podnety z rôznych oblastí života a vyjadrovať sa prostredníctvom symbolických a metaforických foriem, ktoré sú jedinečné pre dané umenie.

Spoznávaním umeleckých artefaktov naprieč druhmi umenia a dejinami  sa  žiaci identifikujú s vlastnou kultúrou a jej prejavmi, ale tiež konfrontujú s kultúrnymi prejavmi iných, čo vedie k pozitívnemu vnímaniu interkultúrnych vzťahov a prispieva k funkčnej a inkluzívnej spoločnosti.  

Ťažiskom vzdelávacej oblasti je tvorivosť, ktorú žiaci uplatňujú
a rozvíjajú pri rozmanitých činnostiach – objavovanie, experimentovanie, tvorba, sebavyjadrovanie, tvorivé interpretovanie, stvárňovanie,  reflektovanie, a pod. Niektoré z činností  –  plánovanie, prezentovanie, sebaregulácia či hodnotenie, vytvárajú priestor na rozvoj metakognitívnych zručností.  

Vzájomné prepojenie vyučovacích predmetov hudobná výchova a výtvarná výchova do vzdelávacej oblasti Umenie a kultúra vytvára synergiu rozvoja umeleckej gramotnosti. Umelecká gramotnosť je schopnosť vnímať, prijímať, chápať, interpretovať a vyjadrovať sa prostredníctvom rôznych druhov a foriem umenia. Zahŕňa umelecké spôsobilosti potrebné na autentický vzťah k umeniu. 

Umelecky gramotní žiaci sú schopní prenášať umelecké spôsobilosti aj do iných vzdelávacích oblastí, prostredí a kontextov. Vnímajú hodnotu umenia pre seba aj spoločnosť.

RÁMCOVÝ UČEBNÝ PLÁN

Tabuľka s RUP pre vzdelávaciu oblasť Umenie a kultúra

VZDELÁVACIE ŠTANDARDY

Konsolidované znenie vzdelávacích štandardov pre vzdelávaciu oblasť podľa Dodatku č.1 *

* Konsolidované znenie je doplnené o minimálne učebné výstupy zo vzdelávacích štandardov (MUV).

Ilustračný obrázok detí, ktoré maľujú na veľký papier

PODPORNÉ MATERIÁLY

SPRIEVODCOVIA ZMENAMI VO VZDELÁVACEJ OBLASTI

VIDEOTUTORIÁLY
K VZDELÁVACEJ OBLASTI

WEBINÁRE K VZDELÁVACEJ OBLASTI

PROGRAMY INOVAČNÉHO VZDELÁVANIA

Škola pre 21. storočie – zmeny vo vzdelávacej oblasti Umenie a kultúra, vo vyučovacom predmete výtvarná výchova

Program vzdelávania je zameraný na podporu pedagogických zamestnancov pri implementácii kurikulárnych zmien vo vzdelávacej oblasti Umenie a kultúra – vyučovacom predmete výtvarná výchova. 

Program prináša aktuálne poznatky z neuropedagogiky a neurodidaktiky, ktoré sa vzťahujú k procesom učenia sa, a približuje prístupy, ktoré tieto procesy podporujú. Kľúčovou časťou programu je oboznámenie sa so zmenami, ktoré kurikulárna reforma vo výtvarnej výchove zavádza. Vzdelávanie účastníkom prostredníctvom aktivít a rôznych metód priblíži vzdelávacie štandardy výtvarnej výchovy, zoskupené do komponentov osobnosť, komunikácia, umenie a vizuálna kultúra, spôsoby, akými štandardy v cykloch gradujú, ako sú štruktúrované a aké majú medzi sebou väzby. Účastníci programu získané skúsenosti využijú pri tvorbe učebných osnov, časovo-tematických plánov a pri plánovaní výtvarných projektov a jednotlivých vyučovacích hodín.

Program je určený predovšetkým pre učiteľov prvého stupňa základnej školy (1. a 2. cyklus), ako aj druhého stupňa základnej školy (2. a 3. cyklus) s aprobáciou výtvarná výchova, ktorí vyučujú na prvom stupni predmet výtvarná výchova. Program je určený rovnako pre učiteľov profesijného rozvoja.

Absolvovanie programu vzdelávania podporuje rozvoj kompetencii pedagogických zamestnancov vo vzdelávacej oblasti Umenie a kultúra, vyučovacom predmete výtvarná výchova v kontexte zmien kurikula, ktoré smerujú k efektívnejšej práci s novým Štátnym vzdelávacím programom pre základné vzdelávanie (odkaz).

Interpretácia vizuálneho diela vo vyučovaní

Program je zameraný na využitie foriem a metód interpretácie vizuálneho diela v edukačnom procese. Účastníci programu spoznajú prvky galerijnej pedagogiky prostredníctvom realizácie zážitkových aktivít priamo v galériách alebo múzeách. Dôležitou súčasťou vzdelávacieho programu je tvorba učebných pomôcok a pracovných listov pre žiakov. Účastníci programu inovačného vzdelávania sa zoznámia s obsahovou a formálnou analýzou vizuálneho diela a zároveň s metodickými postupmi interpretácie umeleckých diel (odkaz).

PRÍSPEVKY K VZDELÁVACEJ OBLASTI UMENIE A KULTÚRA

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?