Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky: učenie sa, vyučovanie, hodnotenie

Náhľadový obrázok titulnej strany publikácie SERR

Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky: učenie sa, vyučovanie, hodnotenie (SERR) je efektívny nástroj využívaný odborníkmi v oblasti jazykového vzdelávania pri tvorbe kurikúl, hodnotení jazykových spôsobilostí učiacich sa či pri tvorbe didaktických prostriedkov už od roku 2001, kedy bol prvýkrát publikovaný Radou Európy. Je však aj vhodným referenčným materiálom najmä pre učiteľov cudzích jazykov vo formálnom či neformálnom vzdelávaní.

SERR – doplňujúce vydanie obsahuje aktualizovaný a rozšírený súbor modelových deskriptorov na úrovniach A1 a C, prepracovanejšie opisy pre receptívne činnosti a nové deskriptory pre úroveň počiatočného osvojovania si cudzieho jazyka (tzv. Pre-A1); okrem toho však veľmi významným prínosom tejto publikácie sú nové stupnice pre mediáciu, online interakciu a viacjazyčnú/ plurikultúrnu kompetenciu ako aj úplne nové stupnice deskriptorov pre posunkový jazyk.

Európske centrum pre moderné jazyky Rady Európy (ECML) spustilo webovú stránku „Súbor nástrojov implementácie doplňujúceho vydania Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky“, ktorá je výstupom 6. programového obdobia ECML „Inšpirácia pre inovácie v jazykovom vzdelávaní: meniace sa kontexty, rozvíjajúce sa kompetencie.“ 

Webová stránka poskytuje cenné poznatky o inovatívnych aspektoch Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky (ďalej SERR pre jazyky) v oblasti učenia sa, vyučovania a hodnotenia jazykov. Na webovej stránke sú dostupné praktické pokyny, ako používať súbor nástrojov napr. pri vzdelávaní učiteľov, v programoch profesijného rozvoja, či pri samoštúdiu a ako ich možno použiť alebo prispôsobiť konkrétnym podmienkam. 

Zároveň sú k dispozícii moduly so širokou škálou vysvetľujúcich videí zamerané na  SERR pre jazyky a inovácie, činnostne zameraný prístup, interakciu, mediáciu, plurilingválny a plurikultúrny prístup, konštruktívne zosúladenie vyučovania, učenia sa a hodnotenia jazykov a pod. Webová stránka je dostupná len v anglickom a francúzskom jazyku.

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?