Uč sa z histórie, vytváraj budúcnosť: vynálezy a patenty

Publikácia o duševnom vlastníctve je určená pre žiakov od 9 do 14 rokov a má formu pracovného zošita, ktorý je možné kopírovať na použitie v triede. Učí teóriu prostredníctvom praxe a koncepty duševného vlastníctva prostredníctvom prípadových štúdií.
SOSNA – výučbové programy a metodické príručky k environmentálnej výchove a miestne zakotvenému učeniu

Sosna, o. z. ponúka výučbové programy, projekty a publikácie zamerané na rozvoj environmentálnej gramotnosti a miestne zakotvené učenie. Súčasťou ponuky sú metodické príručky o klimatických záhradách, ktoré si na svojich pozemkoch vytvára čoraz viac škôl aj na Slovensku.
Pátrame po minulosti Rómov: Dejepisná čítanka pre 7. – 9. ročník základnej školy

Čítanka prostredníctvom množstva dobových prameňov (textov) približuje históriu Rómov od prvých zmienkach o nich, až po ich život v Uhorsku a v 20. storočí. Publikácia napomáha venovať sa Rómom a ich kultúre nielen na hodinách dejepisu. Je určená žiakom aj učiteľom.
Digitálne dobro – praktické aktivity k prevencii kyberšikanovania

Metodická príručka Digitálne dobro (DigiQ) ponúka metodiky k témam prevencia kyberšikanovania, rešpektujúca komunikácia, prevencia nenávistných prejavov, online hry a mediálna gramotnosť.
Charles Games – výučba dejepisu a občianskej náuky pomocou videohier

Gamifikácia na hodinách dejepisu, občianskej náuky či pri rozvíjaní environmentálnej gramotnosti? Medzinárodné oceňovaná online platforma ponúka digitálne hry pokrývajúce témy z dejín 20. storočia, z digitálneho wellbeingu a ochrany klímy. K niektorým hrám sú k dispozícii metodické materiály pre učiteľa.
Google Arts & Culture – digitálna zbierka umenia, kultúry a zaujímavých miest vo svete s bohatými možnosťami pre vzdelávanie

Pozrime sa na to, ako je možné využiť portál Google pre umenie, kultúru a historické zbierky vo vzdelávaní. Google Arts & Culture prináša zdigitalizované umelecké diela, zbierky, kultúrne pamätihodnosti, ale aj zaujímavé miesta.
Aktuálne problémy Európy – online učebnica geografie

Geografické vzdelávanie prešlo v novom ŠVP pre základné vzdelávanie výraznými zmenami, ktoré sa odzrkadlia nielen v obsahu, ale aj v spôsobe, akým sa má k nemu po novom pristupovať. Zmeny […]
Ako viesť svoju triedu k férovosti – metodika hodnotového vzdelávania pre triednické hodiny

Metodika poskytuje triednym učiteľom námety pre triednické hodiny zamerané na hodnotové vzdelávanie. Aktivity podporujú etické, čestné a férové správanie (napr. férová tvorba triednych pravidiel) a ich cieľom je eliminovať korupčné a podvodné správanie.
Zážitkové aktivity na spoznávanie okolia, rozvíjanie citlivosti a vzťahu k priestoru

Ako rozvinúť vzťah detí a mladých ľudí k ich obci alebo mestu? Napríklad aj netradičnými aktivitami priamo v uliciach, ktoré ich motivujú pozrieť sa na priestor iným pohľadom. Takéto aktivity prinášajú karty Medzi Pilíři.
Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru

Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru (Rada Európy) je založený na princípoch, ktoré sú spoločné pre demokratické spoločnosti. Uvádza nástroje kritického porozumenia, prostredníctvom ktorých by učiaci sa na všetkých úrovniach vzdelávania mali nadobudnúť pocit spolupatričnosti a pozitívne prispieť k rozvoju demokratických spoločností, v ktorých žijeme.
Vzdelávacie materiály UNICEF pre výchovu k charakteru, etickú výchovu a VO Človek a spoločnosť

UNICEF ponúka v rámci programu Škola priateľská deťom viacero metodických publikácií a vzdelávacích materiálov pre všetky cykly základného vzdelávania, materské aj stredné školy.
Mediácia vo vyučovaní, učení a hodnotení jazykov

Portál ECML obsahuje zdroje s návrhmi inovatívnych a pútavých spôsobov, ako môže byť jazyková mediácia zahrnutá do každodennej praxe učiteľov v základných a stredných školách.