Dotknite sa kultúry – vzdelávacie materiály na rozvíjanie vzťahu mladých ľudí k umeniu a kultúre

Výstupom medzinárodného projektu je balíček vzdelávacích materiálov, ktoré využívajú tvorivé, interaktívne a žiakom blízke formy a metódy. Prepájajú umenie a kultúru so súčasným svetom mladých a cez zážitkové aktivity vedú k hlbšiemu porozumeniu umeleckého vyjadrenia, rozvíjajú estetické cítenie a kultúrnu gramotnosť. Ponúkané metódy a formy sú využiteľné vo vyučovaní rôznych predmetov.
Deti, mladí ľudia a digitálne technológie – manuály a odporúčania VÚDPaP

Ako nájsť rovnováhu v rozvírenom digitálnom svete? VÚDPaP pripravil sériu materiálov, ktoré rodičom a učiteľom pomáhajú zorientovať sa a dávajú námety, ako sa s deťmi rozprávať, aby sme ich lepšie ochránili pred možnými rizikami.
Alica v krajine za obrazovkou: Ako chrániť deti pred nástrahami v online priestore. Príručka pre rodičov a pedagógov

Praktická príručka UNICEF Slovensko pre rodičov a pedagógov pomáha porozumieť rizikám, ktorým deti čelia v digitálnom svete – od kyberšikany až po sexuálne zneužívanie. Ponúka jasné vysvetlenia, konkrétne odporúčania pre rodičov a učiteľov, návody na rozhovory s deťmi aj postupy pri rozpoznávaní a riešení incidentov. Vhodná ako prevencia aj ako opora v kritických situáciách.
OctoStudio – zábavné kódovanie na mobilných zariadeniach

OctoStudio je bezplatná aplikácia na kódovanie, určená pre deti a vytvorená rovnakým tímom, ktorý stojí za populárnou platformou Scratch. Funguje na mobilných zariadeniach a využíva blokové programovanie na tvorbu jednoduchých animácií, hier a interaktívnych projektov.
Local History – regionálne dejiny inovatívne, bádateľsky a digitálne

Metodická príručka pre učiteľov ZŠ a SŠ podporuje modernizáciu výučby dejepisu s dôrazom na bádateľsky orientované vyučovanie a prácu s historickými prameňmi z regionálnych dejín. Jej súčasťou je návrh interaktívnych aktivít v digitálnom prostredí so zameraním na obdobie rokov 1938–1945 v regióne Košíc. Opísané princípy sú však využiteľné kdekoľvek na Slovensku.
Príručka o zručnostiach digitálneho občianstva

Cieľom príručky (projekt DigiCity) je vybaviť mladých ľudí základnými zručnosťami digitálneho občianstva, ktoré im umožnia zodpovedne, eticky a efektívne sa zapájať do digitálneho sveta. Venuje sa kľúčovým témam, ako je súkromie online, zodpovedné používanie sociálnych médií, dezinformácie a ako ich rozpoznať, a čo sú to digitálne stopy.
Prevencia predčasného ukončovania školskej dochádzky – príručka pre školy, pedagogických a odborných zamestnancov a školské podporné tímy

Príručka (UNICEF) ponúka systematický a praktický prístup k identifikácii, prevencii a intervencii u žiakov ohrozených predčasným ukončením školskej
dochádzky. Kombinuje poznatky zo zahraničných výskumov s príkladmi a návrhmi z praxe na Slovensku.
Budovanie spolupráce s rodičom – tvorba bezpečia vo vzťahoch

Publikácia VÚDPaP sa zameriava na budovanie spolupráce medzi pedagogickými a odbornými zamestnancami v škole a rodičmi, avšak jej hlavným zmyslom je, vďaka fungujúcej účinnej spolupráci, podporiť zabezpečenie adekvátnej pomoci každému dieťaťu bez ohľadu na náročnosť jeho rodinnej situácie a možností rodičov.
Čo robiť, keď… – metodická podpora pre riešenie problémových situácií v škole

Praktická príručka pre riaditeľov škôl, školských psychológov, učiteľov etickej výchovy, triednych učiteľov a vychovávateľov, ktorá pomáha objasňovať a zdôvodňovať problémové správanie, a zároveň ponúka námety a konkrétne aktivity a možnosti práce so žiakmi 2. stupňa ZŠ a žiakmi SŠ pri ich prevencii v rámci školských i mimoškolských aktivít.
Rozvoj kritického myslenia vo vyučovaní – metodické materiály pre učiteľov

Cieľom metodických listov je v postupných krokoch rozvíjať u žiakov schopnosť tvorby, prezentácie a rozlišovania argumentov ako základného predpokladu kritického myslenia a formulovania vlastného názoru. Aktivity tiež majú prehĺbiť citlivosť pre rozlišovanie zdrojov informácií, prácu so zdrojmi a rozhodovanie na základe overených faktov.
Využívanie umeleckých diel vo výučbe dejepisu

Metodické materiály SNG vychádzajú z témy umenia a kultúry 50. rokov 20. storočia s presahom do politických a spoločenských tém. Sú primárne určené učiteľom dejepisu s medzipredmetovými prepojeniami s oblasťou umenia a kultúry a občianskej náuky. Obsahujú námety, pracovné listy pre žiakov a metodické listy pre učiteľov.
Spolupráca v školskom prostredí

Chcete u žiakov budovať zdravé vzťahy a rozvíjať efektívnu spoluprácu v triede? Publikácia od organizácie Človek v ohrození ponúka praktické rady, overené techniky kooperatívneho učenia a inšpirácie z praxe, ktoré môžete využiť na vyučovacích hodinách aj mimo nich.