Voda v prírode a vo vzdelávaní

Publikácia (FPVaI UKF v Nitre) je didaktickou príručkou určenou prioritne študentom učiteľstva prírodovedných predmetov, no je prínosnou aj pre učiteľov v praxi. Publikácia obsahuje okrem teórie aj návrhy metodických príprav, didaktické hry a aktivity pre žiakov, experimentálne činnosti (pokusy) a tiež úlohy na precvičovanie a opakovanie.
NEZkreslená věda: popularizačno-vzdelávací cyklus animovaných videí od Akadémie vied ČR

Rozsiahla séria krátkych populárno-náučných animovaných videí zameraná na vedu a vedecké poznávanie. Videá sprostredkúvajú poznatky pútavou a vtipnou formou prostredníctvom ilustrovaných animácií so slovným komentárom a titulkami.
Rande s fyzikou – séria vzdelávacích videí Českej televízie

Aj veda môže byť zábavná! Spoznajte základné fyzikálne princípy, ktoré určujú, ako sa „točí svet okolo nás“. Video séria ČT pokrýva množstvo tém školskej fyziky.
SOSNA – výučbové programy a metodické príručky k environmentálnej výchove a miestne zakotvenému učeniu

Sosna, o. z. ponúka výučbové programy, projekty a publikácie zamerané na rozvoj environmentálnej gramotnosti a miestne zakotvené učenie. Súčasťou ponuky sú metodické príručky o klimatických záhradách, ktoré si na svojich pozemkoch vytvára čoraz viac škôl aj na Slovensku.
Učenie (sa) vonku nás baví – nápady, tipy a rady pre pedagógov základných škôl

Príručka určená učiteľom základných škôl poskytuje inšpiráciu na vyučovanie vonku. Obsahuje aktivity využiteľné najmä vo VO Človek a príroda (biológia), a tiež praktické rady ako organizovať vyučovanie vonku.
Vyučovanie spoločenstiev organizmov s podporou edukačných technológií

Metodická príručka ponúka metodiky na výučbu VO Človek a príroda v 2. cykle s využitím edukačných technológií. Metodiky sú zasadené do kontextu spoločenstiev organizmov.
PRIMAS – materiály na podporu bádateľsky orientovaného vyučovania v prírodných vedách a matematike

Hlavným cieľom medzinárodného projektu bolo podporiť začlenenie bádateľsky orientovaného vyučovania (IBL) do vyučovania matematiky a prírodovedných predmetov. Výstupom projektu sú viaceré moduly a pracovné listy, dostupné aj v slovenčine.
Vyhrňme si rukávy – podpora bádateľsky orientovaného vyučovania prírodných vied na základných školách

Projekt bol realizovaný na základe slovensko-francúzskej spolupráce na 1. stupni vybraných základných škôl už v roku 2004. Poskytuje nielen odborné informácie, ale aj námety na pokusy, experimenty a iné bádateľsky zamerané aktivity..
Aj geológia môže byť zábava. Presvedčte sa o tom pomocou vzdelávacích materiálov Českej geologickej služby

Cieľom metodického portálu Svět geologie je popularizácia prírodných vied vo výučbe, so zameraním na geológiu, hydrológiu a pedológiu. Ponúka metodické príručky, pracovné listy, námety na pokusy a miniprojekty.
Hurá von – metodické námety na učenie vonku

Je veľa dôvodov, prečo učiť vonku – keď nie pravidelne, tak aspoň občasne. Deti sa vonku učia rady, pretože sú prirodzene zvedavé a vonku majú príležitosť zmysluplne a hravo objavovať […]
Metodické a pracovné listy pre 2. a 3. cyklus zamerané na bádateľské vyučovanie biológie

Šesť metodických a jedenásť pracovných listov zameraných na bádateľské vyučovanie biológie v rámci VO Človek a príroda pre 2. a 3. cyklus základného vzdelávania (NIVaM).
Rozvíjanie kompetencií žiakov prostredníctvom úloh z chémie

Publikácia obsahuje aktuálne poznatky ku kompetenciám vo vzdelávaní, informácie o technike tvorby učebných úloh na základe revidovanej Bloomovej taxonómie i o technikách tvorby úloh na rozvoj kompetencií. Publikácie obsahuje aj súbor komplexných učebných úloh pre predmet chémia na ZŠ a gymnáziu.