Prevencia predčasného ukončovania školskej dochádzky – príručka pre školy, pedagogických a odborných zamestnancov a školské podporné tímy

Príručka (UNICEF) ponúka systematický a praktický prístup k identifikácii, prevencii a intervencii u žiakov ohrozených predčasným ukončením školskej
dochádzky. Kombinuje poznatky zo zahraničných výskumov s príkladmi a návrhmi z praxe na Slovensku.
Budovanie spolupráce s rodičom – tvorba bezpečia vo vzťahoch

Publikácia VÚDPaP sa zameriava na budovanie spolupráce medzi pedagogickými a odbornými zamestnancami v škole a rodičmi, avšak jej hlavným zmyslom je, vďaka fungujúcej účinnej spolupráci, podporiť zabezpečenie adekvátnej pomoci každému dieťaťu bez ohľadu na náročnosť jeho rodinnej situácie a možností rodičov.
Čo robiť, keď… – metodická podpora pre riešenie problémových situácií v škole

Praktická príručka pre riaditeľov škôl, školských psychológov, učiteľov etickej výchovy, triednych učiteľov a vychovávateľov, ktorá pomáha objasňovať a zdôvodňovať problémové správanie, a zároveň ponúka námety a konkrétne aktivity a možnosti práce so žiakmi 2. stupňa ZŠ a žiakmi SŠ pri ich prevencii v rámci školských i mimoškolských aktivít.
Spolupráca v školskom prostredí

Chcete u žiakov budovať zdravé vzťahy a rozvíjať efektívnu spoluprácu v triede? Publikácia od organizácie Človek v ohrození ponúka praktické rady, overené techniky kooperatívneho učenia a inšpirácie z praxe, ktoré môžete využiť na vyučovacích hodinách aj mimo nich.
Vzdelávacie materiály UNICEF pre výchovu k charakteru, etickú výchovu a VO Človek a spoločnosť

UNICEF ponúka v rámci programu Škola priateľská deťom viacero metodických publikácií a vzdelávacích materiálov pre všetky cykly základného vzdelávania, materské aj stredné školy.
Morálna výchova v škole – metodické príručky pre všetky cykly základného vzdelávania

Príručky Univerzity Komenského ponúkajú možnosť uplatňovať morálnu výchovu naprieč vyučovacími predmetmi ZŠ. Obsahujú opis aktivít na rozvoj morálnych hodnôt, cností a kompetencií (charakter).
Životné zručnosti – nástroje výchovy a vzdelávania

Publikácia poskytuje nielen východiská práce so životnými zručnosťami, ale prináša najmä skúsenosti a príklady dobrej praxe z viacerých škôl na Slovensku. Súčasťou publikácie je aj opis aktivít na rozvoj jednotlivých životných zručností.
Skupinové vyučovanie – od teórie po prax

Ako pracovať so skupinovým vyučovaním čo najefektívnejšie? Ako žiakov rozdeľovať do skupín? Akých chýb sa vyvarovať a aké typy úloh fungujú najlepšie? Pozrite si publikácie, ktoré vás prevedú skupinovým vyučovaním od teórie po prax.
Návrh aktivít na týždeň venovaný wellbeingu

Venovať sa wellbeingu v škole nemusí byť až tak náročné. Začať stačí aj malými krokmi a jednoduchými aktivitami. Tie, ktoré sú odporúčané na Týden pro wellbeing v Česku, sú inšpiratívne a dostupné aj pre vás.
Evalvačný nástroj na posúdenie stavu wellbeingu v škole

Evalvačný nástroj pomáha školám pri autoevaluácii zameranej na zhodnotenie podpory pohody, ktorú poskytujú svojim zamestnancom a žiakom. Obsahuje ukazovatele dobrej praxe v troch oblastiach – Kultúra a prostredie, Učenie, Partnerstvo a spolupráca.
Receptár aktivít pre dobrú klímu v škole a rozvoj rovesníckeho vzdelávania – aktivity pre 1. stupeň základnej školy

Autorka publikácia prináša príklady dobrej praxe, ktorá sa jej osvedčila pri vytváraní bezpečnej klímy v triede a škole. Ponúka aj opis aktivít, ktoré posilňujú dobrú klímu v triede a škole a rozvíjajú rovesnícke vzdelávanie.
Práca s triednym kolektívom v spoločnom vzdelávaní – metodická pomoc pri tvorbe a rozvíjaní inkluzívneho prostredia

Súbory pracovných listov učiteľom poskytujú metodickú podporu v snahe vytvoriť čo najviac priateľské prostredie pre vzdelávanie všetkých detí, vrátane tých s potrebou zvýšenej podpory.