SOSNA – výučbové programy a metodické príručky k environmentálnej výchove a miestne zakotvenému učeniu

Sosna, o. z. ponúka výučbové programy, projekty a publikácie zamerané na rozvoj environmentálnej gramotnosti a miestne zakotvené učenie. Súčasťou ponuky sú metodické príručky o klimatických záhradách, ktoré si na svojich pozemkoch vytvára čoraz viac škôl aj na Slovensku.
Učenie (sa) vonku nás baví – nápady, tipy a rady pre pedagógov základných škôl

Príručka určená učiteľom základných škôl poskytuje inšpiráciu na vyučovanie vonku. Obsahuje aktivity využiteľné najmä vo VO Človek a príroda (biológia), a tiež praktické rady ako organizovať vyučovanie vonku.
Vyučovanie spoločenstiev organizmov s podporou edukačných technológií

Metodická príručka ponúka metodiky na výučbu VO Človek a príroda v 2. cykle s využitím edukačných technológií. Metodiky sú zasadené do kontextu spoločenstiev organizmov.
PRIMAS – materiály na podporu bádateľsky orientovaného vyučovania v prírodných vedách a matematike

Hlavným cieľom medzinárodného projektu bolo podporiť začlenenie bádateľsky orientovaného vyučovania (IBL) do vyučovania matematiky a prírodovedných predmetov. Výstupom projektu sú viaceré moduly a pracovné listy, dostupné aj v slovenčine.
Vyhrňme si rukávy – podpora bádateľsky orientovaného vyučovania prírodných vied na základných školách

Projekt bol realizovaný na základe slovensko-francúzskej spolupráce na 1. stupni vybraných základných škôl už v roku 2004. Poskytuje nielen odborné informácie, ale aj námety na pokusy, experimenty a iné bádateľsky zamerané aktivity..
Aj geológia môže byť zábava. Presvedčte sa o tom pomocou vzdelávacích materiálov Českej geologickej služby

Cieľom metodického portálu Svět geologie je popularizácia prírodných vied vo výučbe, so zameraním na geológiu, hydrológiu a pedológiu. Ponúka metodické príručky, pracovné listy, námety na pokusy a miniprojekty.
Hurá von – metodické námety na učenie vonku

Je veľa dôvodov, prečo učiť vonku – keď nie pravidelne, tak aspoň občasne. Deti sa vonku učia rady, pretože sú prirodzene zvedavé a vonku majú príležitosť zmysluplne a hravo objavovať […]
Metodické a pracovné listy pre 2. a 3. cyklus zamerané na bádateľské vyučovanie biológie

Šesť metodických a jedenásť pracovných listov zameraných na bádateľské vyučovanie biológie v rámci VO Človek a príroda pre 2. a 3. cyklus základného vzdelávania (NIVaM).
IT akadémia – metodiky s využitím digitálnych nástrojov pre rôzne predmety ZŠ a SŠ

Metodiky s využitím digitálnych nástrojov pre matematiku, informatiku, biológiu, fyziku, chémiu a geografiu na ZŠ a SŠ.
GLOBE – medzinárodný vzdelávací program, v ktorom žiaci skúmajú prírodu a aktívne zlepšujú životné prostredie v okolí svojej školy

Učte žiakov vedeckému mysleniu pomocou aktivít, ktoré skúmajú prírodu a zlepšujú životné prostredie. Program GLOBE ponúka širokú škálu vzdelávacích materiálov, ktoré sú založené na bádateľskom vzdelávaní.
Spoznávame prírodu bádaním – sprievodca bádateľsky orientovaným vzdelávaním

Príručka približuje základy bádateľského vzdelávania, vysvetľuje, z akých krokov bádanie pozostáva a ako by mohli bádateľské hodiny prebiehať. Obsahuje aj námety aktivít.
Bádateľské aktivity v prírodovednom vzdelávaní

Metodické príručky ŠPÚ a UPJŠ (2016) sprevádzajú bádateľským vyučovaním v prírodovednom vzdelávaní od teórie k praxi. Časť A je venovaná teoretickým východiskám a spôsobom hodnotenia. Časť B pozostáva z príručiek s návrhom aktivít pre biológiu, chémiu a fyziku.