Európske jazykové portfólio

Ilustračný obrázok k Európskemu jazykovému portfóliu

Európske jazykové portfólio je dokument, do ktorého môžu žiaci všetkých vekových kategórií zaznamenať svoje jazykové a kultúrne skúsenosti v rámci formálneho a neformálneho vzdelávania. Poskytuje rámec pre učiacich sa na hodnotenie vlastných jazykových kompetencií a interkultúrnych skúseností a sledovanie ich rozvoja.

Európske jazykové portfólio zároveň odráža ciele Rady Európy prehĺbiť vzájomné porozumenie, rozvíjať kultúrnu a jazykovú diverzitu, rozvíjať záujem o učenie sa jazykov a podporiť koherenciu a transparentnosť vo vyučovaní jazykov.

Európske jazykové portfólio sa skladá z troch častí:

  • Jazykový pas, ktorý poskytuje prehľad znalosti rôznych jazykov v daný čas;
  • Jazykový životopis, ktorý pomáha plánovať, sledovať a vyhodnocovať proces učenia sa a dosiahnutý pokrok;
  • Zbierka prác a dokladov, ktorá umožňuje vyberať si materiály na zdokumentovanie a ilustráciu úspechov či skúseností, ktoré sú zaznamenané v jazykovom životopise alebo jazykovom pase.

Európske jazykové portfólio má dve hlavné funkcie:

  1. pedagogická funkcia – proces učenia sa jazyka je pre učiaceho sa transparentný, rozvíja autonómiu učiaceho sa,
  2. informatívna funkcia – je to konkrétne evidencia komunikačných jazykových činností a stratégií učiaceho sa spolu s jeho interkultúrnymi kompetenciami.

Európske jazykové portfólio pre žiakov vo veku 7 – 10 rokov

Jazykový pas sumarizuje jazykovú identitu žiaka – majiteľa portfólia a jeho skúsenosti s učením sa a používaním rôznych jazykov. Poskytuje priestor na pravidelné sebahodnotenie jazykovej úrovne.

Jazykový životopis reflektuje individuálny proces učenia sa a používania jazykov, ako aj kontakt s kultúrnymi aspektami spojenými s danými jazykmi. Pomáha plánovať, sledovať a vyhodnocovať proces učenia sa a dosiahnutý pokrok.

Zbierka prác a dokladov má zvyčajne otvorenú formu a slúži na zhromažďovanie dôkazov o jazykových kompetenciách, úspechoch či interkultúrnych skúsenostiach učiaceho sa. Môže tiež obsahovať rozpracované úlohy a projekty, čím umožňuje dokumentovať a sledovať pokrok majiteľa portfólia v jazykovom vzdelávaní.

Európske jazykové portfólio 16+

Európske jazykové portfólio 16+ je určené pre učiacich sa od šestnástich rokov. Dokument je v súlade so Spoločným európskym referenčným rámcom pre jazyky a pokrýva komunikačné úrovne A1 – C2. Model Európskeho jazykového portfólia je vypracovaný vo viacerých jazykoch: Jazykový životopis a Zbierka prác a dokladov je v slovenskom, anglickom, nemeckom a francúzskom jazyku, Jazykový pas je k dispozícii v dvoch verziách: anglicko-slovenská, francúzsko-slovenská. Európske jazykové portfólio 16+ sa však môže používať v rôznych jazykoch, aj keď v samotnom modeli nie sú uvedené. 

Učiaci sa môže dokumentovať svoje výsledky a úspechy v jazykovom vzdelávaní, formálnom i neformálnom. Európske jazykové portfólio 16+ predstavuje celkový rámec plurilingválnych a interkultúrnych kompetencií učiaceho sa, pričom zároveň podporuje koncept európskeho občianstva, napomáha pri stanovovaní vzdelávacích cieľov, rozvíja schopnosť učiť sa učiť, sebahodnotenie a autonómiu učiaceho sa. 

Dokument je zameraný na zvýšenie kvality jazykového vzdelávania a zefektívnenie výchovno-vzdelávacieho procesu, podporu evalvácie učiaceho sa, inovatívnych metód, rozvoja kultúrnej a jazykovej diverzity, koherencie vo vyučovaní jazykov.

Pre Európske jazykové portfólio sú k dispozícii nasledovné príručky a dokumenty:

Príručka pre učiteľov a školiteľov

Metodická príručka poskytuje podrobné informácie o Európskom jazykovom portfóliu a jeho pedagogických konceptoch. Zameriava sa na funkcie Európskeho jazykového portfólia a jeho integráciu do vyučovania jazykov, aktivity vhodné na začatie prác s Európskym jazykovým portfóliom, činnosti v triede, ktoré plnia didaktickú funkciu Európskeho jazykového portfólia, chápanie a používanie platných porovnateľných úrovní a deskriptorov, činnosti v triede súvisiacich s deskriptormi, motiváciu a učiť sa učiť, ako si poradiť so sebahodnotením, zvládnutie úloh Európskeho jazykového portfólia a pod.  

Príručka na plánovanie, implementáciu a hodnotenie celoškolských projektov

Príručka predstavuje politiku jazykového vzdelávania, ktorá je základom Európskeho jazykového portfólia, skúma kľúčové pojmy  a vysvetľuje, ako plánovať, realizovať a hodnotiť celoškolské projekty Európskeho jazykového portfólia.

Desať prípadových štúdií uverejnených na webovej stránke Európskeho centra pre moderné jazyky Rady Európy ilustruje rôzne rozmery využívania Európskeho jazykového portfólia a obsahuje praktické návrhy a aktivity pre učiteľov a žiakov. Cieľom Európskeho jazykového portfólia je podporiť rozvoj autonómie žiakov, interkultúrneho povedomia, plurilingvizmu, či európskeho občianstva. 

Učitelia jednotlivých jazykov môžu Európske jazykov portfólio využívať na podporu autonómie žiakov, ale ciele interkultúrneho povedomia a plurilingvizmu umožňujú, aby Európske jazykové portfólio sa mohlo využívať pri výučbe všetkých jazykov na všetkých stupňoch škôl.

Tam, kde sa stretajú pedagogika a hodnotenie

V oblasti hodnotenia v prepojení na Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky a Európske jazykové portfólio je pre učiteľov k dispozícii tento materiál.

ilustračný obrázok: náhľad titulnej strany Európskeho jazykového pasu

Online platforma Európskeho jazykového portfólia

Informácie o pôvode a zásadách EJP a usmernenia o tom, ako vypracovať model EJP, sú dostupné na webovej stránke Európskeho jazykového portfólia, ktorá poskytuje rozsiahle informácie o týchto aspektoch. Na webovej stránke Európskeho centra pre moderné jazyky Rady Európy sú zhromaždené výsledky európskych iniciatív týkajúcich sa implementácie EJP v rôznych kontextoch. Cieľom je propagovať pedagogické výhody EJP a uľahčiť jeho používanie v praxi. Informácie sa zameriavajú na dve všeobecné oblasti: pochopenie EJP a EJP v praxi. 

Mohlo by vás zaujímať

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?