Digitálne občianstvo - obrázková hlavička

DIGITÁLNE
OBČIANSTVO

Digitálne občianstvo predstavuje schopnosť jednotlivca aktívne, nepretržite a zodpovedne sa zapájať do online aj offline komunít. Zahŕňa kompetentné a pozitívne využívanie digitálnych technológií, ako je tvorba, práca, zdieľanie, socializovanie sa, skúmanie, hranie, komunikovanie a učenie sa.

Hlavnými oblasťami digitálneho občianstva sú byť online, digitálny wellbeing a práva online. Hlavné oblasti pokrývajú spolu 10 dimenzií, ktoré zobrazuje schéma nižšie. Jednotlivým oblastiam a dimenziám sa venuje samostatná podstránka.

Vzdelávanie k digitálnemu občianstvu podporuje jednotlivcov všetkých vekových kategórií tým, že im poskytuje potrebné zručnosti, vedomosti a postoje na efektívne a bezpečné využívanie digitálnych technológií. Cieľom je, aby sa mohli aktívne zapájať do digitálnej spoločnosti, uplatňovať a brániť svoje práva a povinnosti online, a zároveň podporovať a chrániť ľudské práva, demokraciu a právny štát v kyberpriestore.

Digitálny občan je osoba, ktorá dokáže kompetentne a pozitívne využívať digitálne technológie; aktívne a zodpovedne sa zapája do sociálnych a občianskych aktivít; je zapojená do procesu celoživotného vzdelávania a neustále bráni ľudské práva a dôstojnosť.

Obrázok - schéma: Kompetencie v oblasti digitálneho občianstva zahŕňajú 10 domén v rámci troch hlavných oblastí: Byť online, Digitálny wellbeing a Práva online.
Kompetencie v oblasti digitálneho občianstva zahŕňajú 10 dimenzií v rámci troch hlavných oblastí: Byť online, Digitálny wellbeing a Práva online.
Logo Európskeho roka vzdelávania k digitálnemu občianstvu

Rok 2025 bol vyhlásený za Európsky rok vzdelávania k digitálnemu občianstvu s cieľom zvýšiť povedomie o dôležitosti digitálneho občianstva a podporiť spoluprácu medzi verejným, súkromným a občianskym sektorom. Vzdelávanie k digitálnemu občianstvu reaguje na mnohé výzvy, ktoré sa stali viditeľnejšie najmä od obdobia COVID-19, a to dezinformácie, kyberšikana, nenávistné prejavy online a zneužívanie osobných údajov.

PUBLIKÁCIE RADY EURÓPY

Uchopiť tému digitálneho občianstva vo vzdelávaní vám pomôžu publikácie Rady Európy. Na tvorbe a sprístupnení slovenského prekladu sa podieľali Národný inštitút vzdelávania a mládeže spolu s Odborom digitálnej transformácie Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky a Národný projekt „Digitálna transformácia vzdelávania a školy (DiTEdu),“ ktorý sa realizuje vďaka podpore Európskeho sociálneho fondu (ESF+) v rámci Programu Slovensko.

MAPOVANIE AKTUÁLNEJ SITUÁCIE

ZAPOJTE SA DO VÝSKUMU O DIGITÁLNOM OBČIANSTVE

Pozývame vás zapojiť sa do krátkeho dotazníka, ktorého cieľom je zmapovať aktuálnu situáciu v oblasti vzdelávania k digitálnemu občianstvu v školách. Zaujíma nás, aké je vaše povedomie o tejto téme a aké aktivity alebo podporu by ste potrebovali, aby ste mohli túto oblasť efektívnejšie rozvíjať vo svojej pedagogickej praxi. 

Zaujíma nás: 

  • Aké je vaše povedomie o tejto téme? 
  • Aké aktivity realizujete na hodinách? 
  • Akú podporu by ste potrebovali pre efektívnejší rozvoj tejto oblasti?

Dotazník sa zameriava na 10 dimenzií digitálneho občianstva – od výučby v triede až po celoškolské opatrenia. 

  • Vyplnenie trvá 15 – 20 minút 
  • Dotazník je otvorený od 3. júna do 14. júla 2025 
  • Vaše odpovede sú anonymné 
  • Zapojiť sa môžu len aktuálni pedagogickí zamestnanci. 

Ďakujeme, že svojím názorom pomáhate zlepšovať vzdelávanie v digitálnom svete. 

ŠKOLY PRE DIGITÁLNE OBČIANSTVO

ZDIEĽAJTE A INŠPIRUJTE

Venujete sa na svojej škole témam, ako je bezpečné správanie v online prostredí, kritický prístup k informáciám či efektívne a zodpovedné používanie digitálnych nástrojov? Rozvíjate u žiakov zručnosti, vedomosti a postoje potrebné pre život v digitálnej spoločnosti? Podeľte sa o to, čo robíte, a inšpirujte ostatných!

Vyplňte online formulár a ukážte, ako môže vyzerať kvalitné vzdelávanie k digitálnemu občianstvu. Staňte sa príkladom dobrej praxe na Slovensku.

PRÍKLADY DOBREJ PRAXE

Inšpirujte sa a spoznajte školy, ktoré na Slovensku vzdelávajú k digitálnemu občianstvu. Aké aktivity realizujú, na čo sa pri nich zameriavajú, a aké sú ich skúsenosti?  

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?