Deti, mladí ľudia a digitálne technológie – manuály a odporúčania VÚDPaP

Ako nájsť rovnováhu v rozvírenom digitálnom svete? VÚDPaP pripravil sériu materiálov, ktoré rodičom a učiteľom pomáhajú zorientovať sa a dávajú námety, ako sa s deťmi rozprávať, aby sme ich lepšie ochránili pred možnými rizikami.
Alica v krajine za obrazovkou: Ako chrániť deti pred nástrahami v online priestore. Príručka pre rodičov a pedagógov

Praktická príručka UNICEF Slovensko pre rodičov a pedagógov pomáha porozumieť rizikám, ktorým deti čelia v digitálnom svete – od kyberšikany až po sexuálne zneužívanie. Ponúka jasné vysvetlenia, konkrétne odporúčania pre rodičov a učiteľov, návody na rozhovory s deťmi aj postupy pri rozpoznávaní a riešení incidentov. Vhodná ako prevencia aj ako opora v kritických situáciách.
OctoStudio – zábavné kódovanie na mobilných zariadeniach

OctoStudio je bezplatná aplikácia na kódovanie, určená pre deti a vytvorená rovnakým tímom, ktorý stojí za populárnou platformou Scratch. Funguje na mobilných zariadeniach a využíva blokové programovanie na tvorbu jednoduchých animácií, hier a interaktívnych projektov.
Local History – regionálne dejiny inovatívne, bádateľsky a digitálne

Metodická príručka pre učiteľov ZŠ a SŠ podporuje modernizáciu výučby dejepisu s dôrazom na bádateľsky orientované vyučovanie a prácu s historickými prameňmi z regionálnych dejín. Jej súčasťou je návrh interaktívnych aktivít v digitálnom prostredí so zameraním na obdobie rokov 1938–1945 v regióne Košíc. Opísané princípy sú však využiteľné kdekoľvek na Slovensku.
Príručka o zručnostiach digitálneho občianstva

Cieľom príručky (projekt DigiCity) je vybaviť mladých ľudí základnými zručnosťami digitálneho občianstva, ktoré im umožnia zodpovedne, eticky a efektívne sa zapájať do digitálneho sveta. Venuje sa kľúčovým témam, ako je súkromie online, zodpovedné používanie sociálnych médií, dezinformácie a ako ich rozpoznať, a čo sú to digitálne stopy.
Code Week – portál Európskeho týždňa programovania

Európsky týždeň programovania je iniciatíva, ktorá oslavuje programovanie, počítačové myslenie a digitálnu gramotnosť. Online platforma iniciatívy ponúka množstvo materiálov a inšpirácií pre výučbu.
Európska platforma školského vzdelávania

Oficiálna online platforma Európskej komisie poskytuje prístup k vzdelávacím zdrojom a príležitosti na sieťovanie a podporu pre učiteľov, školy a vzdelávacie inštitúcie v celej Európe.
Code.org – online platforma na učenie (sa) programovania

Vzdelávacia platforma na učenie programovania a rozvoj algoritmického myslenia pre rôzne vekové kategórie prostredníctvom kvalitných a pre žiakov atraktívnych úloh s narastajúcou náročnosťou. Dostupná je aj v slovenčine.
Bezpečné chování na internetu pro kluky a pro holky – námety na výučbové aktivity

Metodická príručka Univerzity Palackého v Olomouci poskytuje komplexný návod na výučbu tém týkajúcich sa bezpečnosti a správneho správania v online prostredí. Obsahuje súbor praktických aktivít a metodických odporúčaní využiteľných priamo vo výučbe.
Sprievodca čarovným online svetom pre múdre deti – prehľad elixírov a kúzelných nástrojov, ktoré využijú deti na internete

Publikácia Európskej únie je hravým sprievodcom detí vo svete internetu. Mladým čitateľom prezradí, ako funguje internet, odhalí im kúzla programovania a vysvetlí, ako sa môžu v online priestore bezpečne pohybovať. Pomáha rozvíjať nielen digitálnu, ale aj občiansku a mediálnu gramotnosť.
Príručka a e-learningové kurzy k mediálnej gramotnosti

Príručka od Slovenskej debatnej asociácie ponúka námety na praktické cvičenia, ktorých cieľom je vybudovať u žiakov zdravé návyky v práci s informáciami, zdrojmi a komunikácii na internete. Príručku dopĺňajú rozsiahle a tematicky pestré e-kurzy.
Digitálne dobro – praktické aktivity k prevencii kyberšikanovania

Metodická príručka Digitálne dobro (DigiQ) ponúka metodiky k témam prevencia kyberšikanovania, rešpektujúca komunikácia, prevencia nenávistných prejavov, online hry a mediálna gramotnosť.