Metodický model vyučovania slovenského jazyka a slovenskej literatúry v 6. ročníku základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským

Ilustračný obrázok: titulná strana publikácie

Publikácia metodického modelu vyučovania predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra (SJSL) je zameraná na rozvoj komunikačných zručností.  Konkretizuje koncepciu vyučovania SJSL v školách s vyučovacím jazykom maďarským (VJM), rozpracováva stratégie, ciele, obsah, zásady, vyučovacie techniky vyučovacie metódy a organizačné formy na vyučovanie slovenského jazyka ako L2. 

Prílohami publikácie sú vzorové ročné plány (str. 24 – 47), vybrané overené metodické listy  a pracovné listy (str. 57 – 136). 

Metodické listy konkretizujú vybrané požiadavky z výkonového a obsahového štandardu ŠVP pre vyučovací predmet SJSL v ZŠ s VJM. Obsahujú zbierku námetov k vybraným komunikačným témam a konkrétne aktivity s metodickými poznámkami.

Učiteľ z množstva aktivít vyberá, selektuje podľa vstupných determinantov (jazykové, demografické, ekonomické a sociálne prostredie, zloženie triedy, vývinové osobitosti, rozumové a jazykové schopnosti žiakov, štýl učenia a osobnosť učiteľa atď.).

Vybrané aktivity je odporúčané využívať aj vo vyšších ročníkoch na opakovanie, utvrdzovanie a prehlbovanie učiva. Pracovné listy sú prakticky orientované, učiteľ ich môže využiť na vyučovacej hodine aj v modifikovanej podobe.

Publikácia sa na str. 14 až 16 venuje aj uplatneniu medzipredmetových vzťahov, integrovaniu prierezových tém, ale aj vyučovacím technikám, organizačným formám a vyučovacím metódam. Tieto podnety môžu byť nápomocné pri plánovaní a príprave na vyučovanie SJSL.

 

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?