Metodický model vyučovania slovenského jazyka a slovenskej literatúry v 5. ročníku základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským

Ilustračný obrázok: titulná strana publikácie

Cieľom publikácie metodického modelu vyučovania slovenského jazyka a slovenskej literatúry (SJSL) zameraného na rozvoj komunikačných zručností bolo konkretizovať koncepciu (filozofiu) vyučovania SJSL v školách s vyučovacím jazykom maďarským (VJM), rozpracovať stratégie, ciele, zásady, vyučovacie techniky, organizačné formy, vyučovacie metódy a metódy na vyučovanie slovenského jazyka ako L2.

Prílohou jednotlivých publikácií metodického modelu sú vzorové ročné plány, vybrané overené metodické listy a pracovné listy. Cieľom metodických listov bolo konkretizovať vybrané požiadavky z výkonového a obsahového štandardu ŠVP pre vyučovací predmet SJSL v ZŠ s VJM. Metodické listy obsahujú rôzne námety na činnosti a konkrétne aktivity.

Obsahujú metodické poznámky o zameraní, cieľoch a námety konkrétnych aktivít k danej komunikačnej téme, resp. k čiastkovej téme. K niektorým aktivitám sú vypracované aj pracovné listy.

Vyučujúcim odporúčame preštudovať aj str. 11 – 14, ktoré sa venujú uplatneniu medzipredmetových vzťahov a integrovaniu prierezových tém, resp. vyučovacím technikám, organizačným formám a vyučovacím metódam. Tieto podnety môžu byť nápomocné pri plánovaní a príprave na vyučovanie SJSL.

Dve prílohy tejto publikácie (Príloha 1 a 2), a to: Odporúčané formy, metódy a stratégie na vyučovacích hodinách SJSL na 2. stupni ZŠ s VJM (str. 21 – 39) a Metódy a formy práce na vyučovacích hodinách SJSL na 2. stupni ZŠ s VJM (str. 40 – 42) odporúčame používať aj vo vyšších ročníkoch ZŠ.


Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?