Týždne mediálneho vzdelávania na školách

Podujatie Týždne mediálneho vzdelávania na školách organizované platformou Mediálna gramotnosť+ ponúka okrem možnosti aktívneho zapojenia sa aj online balíček slovenských a českých materiálov, ktoré možno využiť priamo na hodinách alebo v rámci triednych projektov.
NEZkreslená věda: popularizačno-vzdelávací cyklus animovaných videí od Akadémie vied ČR

Rozsiahla séria krátkych populárno-náučných animovaných videí zameraná na vedu a vedecké poznávanie. Videá sprostredkúvajú poznatky pútavou a vtipnou formou prostredníctvom ilustrovaných animácií so slovným komentárom a titulkami.
Pre lepšiu budúcnosť Zeme 4 – digitálny kurz zameraný na praktickú stránku udržateľnosti

E-learningový kurz určený pre žiakov 3. cyklu. Sprístupňuje tému odpadov hravou a pútavou formou, ktorá kombinuje nahovorený animovaný príbeh s videami s popularizátorkou konceptu zero waste. Kurz obsahuje aj kvízy a interaktívne úlohy.
Digitálne dobro – praktické aktivity k prevencii kyberšikanovania

Metodická príručka Digitálne dobro (DigiQ) ponúka metodiky k témam prevencia kyberšikanovania, rešpektujúca komunikácia, prevencia nenávistných prejavov, online hry a mediálna gramotnosť.
Charles Games – výučba dejepisu a občianskej náuky pomocou videohier

Gamifikácia na hodinách dejepisu, občianskej náuky či pri rozvíjaní environmentálnej gramotnosti? Medzinárodné oceňovaná online platforma ponúka digitálne hry pokrývajúce témy z dejín 20. storočia, z digitálneho wellbeingu a ochrany klímy. K niektorým hrám sú k dispozícii metodické materiály pre učiteľa.
Aktuálne problémy Európy – online učebnica geografie

Geografické vzdelávanie prešlo v novom ŠVP pre základné vzdelávanie výraznými zmenami, ktoré sa odzrkadlia nielen v obsahu, ale aj v spôsobe, akým sa má k nemu po novom pristupovať. Zmeny […]
Zážitkové aktivity na spoznávanie okolia, rozvíjanie citlivosti a vzťahu k priestoru

Ako rozvinúť vzťah detí a mladých ľudí k ich obci alebo mestu? Napríklad aj netradičnými aktivitami priamo v uliciach, ktoré ich motivujú pozrieť sa na priestor iným pohľadom. Takéto aktivity prinášajú karty Medzi Pilíři.
Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru

Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru (Rada Európy) je založený na princípoch, ktoré sú spoločné pre demokratické spoločnosti. Uvádza nástroje kritického porozumenia, prostredníctvom ktorých by učiaci sa na všetkých úrovniach vzdelávania mali nadobudnúť pocit spolupatričnosti a pozitívne prispieť k rozvoju demokratických spoločností, v ktorých žijeme.
Vzdelávacie materiály UNICEF pre výchovu k charakteru, etickú výchovu a VO Človek a spoločnosť

UNICEF ponúka v rámci programu Škola priateľská deťom viacero metodických publikácií a vzdelávacích materiálov pre všetky cykly základného vzdelávania, materské aj stredné školy.
5 peňazí – finančné vzdelávanie od Národnej banky Slovenska

Informačný a vzdelávací portál ponúka vzdelávacie materiály na rozvoj finančnej gramotnosti pre všetky vekové kategórie žiakov aj dospelých. Jeho obsah tvoria odborníci z NBS spolu s nezávislými expertmi.
Duševné vlastníctvo vo vzdelávaní – súbor lekcií podnikania

Metodická príručka pre učiteľov na stredných školách, prípadne v 8. až 9. ročníku ZŠ má cieľ podporiť u žiakov podnikateľského ducha praktickými aktivitami na rozvoj zručností a postojov potrebných v 21. storočí. Aktivity v príručke pomáhajú mladým ľuďom premeniť ich nápady na činy, a zároveň naučiť, ako chrániť výsledky svojej tvorivosti, inovatívnosti a podnikania.
Ako naučiť žiakov kriticky myslieť – video kurz vzdelávacieho portálu Zmúdri

Čo sa rozumie pod kritickým myslením? Na čo je žiakom vôbec dobré? Ako ho u žiakov rozvíjať? Vzdelávacia séria portálu Zmúdri pre učiteľov obsahuje aj ukážky praktických aktivít, ktoré využijete priamo v triede. Bez ohľadu na to, aký predmet vyučujete.