Deti, mladí ľudia a digitálne technológie – manuály a odporúčania VÚDPaP

Ako nájsť rovnováhu v rozvírenom digitálnom svete? VÚDPaP pripravil sériu materiálov, ktoré rodičom a učiteľom pomáhajú zorientovať sa a dávajú námety, ako sa s deťmi rozprávať, aby sme ich lepšie ochránili pred možnými rizikami.
Alica v krajine za obrazovkou: Ako chrániť deti pred nástrahami v online priestore. Príručka pre rodičov a pedagógov

Praktická príručka UNICEF Slovensko pre rodičov a pedagógov pomáha porozumieť rizikám, ktorým deti čelia v digitálnom svete – od kyberšikany až po sexuálne zneužívanie. Ponúka jasné vysvetlenia, konkrétne odporúčania pre rodičov a učiteľov, návody na rozhovory s deťmi aj postupy pri rozpoznávaní a riešení incidentov. Vhodná ako prevencia aj ako opora v kritických situáciách.
OctoStudio – zábavné kódovanie na mobilných zariadeniach

OctoStudio je bezplatná aplikácia na kódovanie, určená pre deti a vytvorená rovnakým tímom, ktorý stojí za populárnou platformou Scratch. Funguje na mobilných zariadeniach a využíva blokové programovanie na tvorbu jednoduchých animácií, hier a interaktívnych projektov.
Zlomky hravo

Česká webová stránka zlomky-hrave.cz ponúka online cvičenia na vyučovanie a precvičovanie zlomkov interaktívnou a hravou formou.
Budovanie spolupráce s rodičom – tvorba bezpečia vo vzťahoch

Publikácia VÚDPaP sa zameriava na budovanie spolupráce medzi pedagogickými a odbornými zamestnancami v škole a rodičmi, avšak jej hlavným zmyslom je, vďaka fungujúcej účinnej spolupráci, podporiť zabezpečenie adekvátnej pomoci každému dieťaťu bez ohľadu na náročnosť jeho rodinnej situácie a možností rodičov.
Čo robiť, keď… – metodická podpora pre riešenie problémových situácií v škole

Praktická príručka pre riaditeľov škôl, školských psychológov, učiteľov etickej výchovy, triednych učiteľov a vychovávateľov, ktorá pomáha objasňovať a zdôvodňovať problémové správanie, a zároveň ponúka námety a konkrétne aktivity a možnosti práce so žiakmi 2. stupňa ZŠ a žiakmi SŠ pri ich prevencii v rámci školských i mimoškolských aktivít.
Spolupráca v školskom prostredí

Chcete u žiakov budovať zdravé vzťahy a rozvíjať efektívnu spoluprácu v triede? Publikácia od organizácie Človek v ohrození ponúka praktické rady, overené techniky kooperatívneho učenia a inšpirácie z praxe, ktoré môžete využiť na vyučovacích hodinách aj mimo nich.
Code Week – portál Európskeho týždňa programovania

Európsky týždeň programovania je iniciatíva, ktorá oslavuje programovanie, počítačové myslenie a digitálnu gramotnosť. Online platforma iniciatívy ponúka množstvo materiálov a inšpirácií pre výučbu.
Naša planéta, naša budúcnosť – online vzdelávanie o klimatickej zmene

Online interaktívny nástroj vytvorený Európskou komisiou má pomôcť 11- až 16-ročným žiakom dozvedieť sa viac o klimatickej zmene – jej príčinách, dôsledkoch a možných riešeniach.
Write & Improve – online nástroj na zdokonaľovanie písania v angličtine

Write & Improve je bezplatný nástroj vyvinutý Cambridgeskou univerzitou, ktorý môže žiakom pomôcť zdokonaliť sa v písaní v angličtine. Využíva umelú inteligenciu na poskytnutie okamžitej spätnej väzby – poskytuje tipy a návrhy, ako text upraviť a zdokonaliť, čím umožňuje efektívne a samostatné učenie sa.
Európska platforma školského vzdelávania

Oficiálna online platforma Európskej komisie poskytuje prístup k vzdelávacím zdrojom a príležitosti na sieťovanie a podporu pre učiteľov, školy a vzdelávacie inštitúcie v celej Európe.
Skautské hry

Prvky neformálneho vzdelávania, medzi ktoré patrí aj skauting, je možné využiť aj v škole. Aktivity a hry rozvíjajú množstvo spôsobilostí – napomáhajú rozvíjať tímového ducha, spoluprácu, ale aj duševné a fyzické zdravie, kritické myslenie a kreativitu.