Uč sa z histórie, vytváraj budúcnosť: vynálezy a patenty

Ilustračný obrázok: náhľad titulnej strany publikácie

Vynálezy a patenty sú prvou témou série publikácií Uč sa z histórie, vytváraj budúcnosť Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO).

Publikácia poskytuje fakty o duševnom vlastníctve prístupnou formou pre žiakov vo veku od 9 do 14 rokov – obsahuje množstvo ilustrácií a zavedie žiakov na cestu svetom vynálezov a patentov.

Jednoduché vysvetlenia o tom, ako patenty fungujú, prečo ich potrebujeme a ako prispievajú k vedeckému a technickému pokroku, sú popretkávané príbehmi úspešných vynálezov. 

Prvé dve kapitoly publikácie poskytujú základné informácie o vynálezoch a patentoch. Ich cieľom je oboznámiť žiakov o dôležitosti vynálezcov, ich vynálezov a patentov prostredníctvom hier, stimulačných cvičení a konkrétnych príkladov. Tretia kapitola je mapou pre vynález a podporuje žiakov vymyslieť a patentovať si svoje výtvory. V závere publikácie sa nachádzajú odpovede k jednotlivým hrám, slovník vynálezcu a zápisník, ktorý je vodidlom mladého vynálezcu v jeho tvorivej činnosti.

Publikácia Vynálezy a patenty vyvracia stereotypy o vynálezcoch a nabáda žiakov, aby v sebe rozpoznali základné vlastnosti, ako sú zvedavosť, tvorivosť a vytrvalosť, ktoré jednotlivcom umožňujú vynaliezať.

Súvislosť so ŠVP

Téma duševného vlastníctva je prítomná v komponente Podnikavosť a iniciatívnosť vzdelávacej oblasti Človek a svet práce, kde je napríklad v 3. cykle výkonový štandard rešpektovať duševné vlastníctvo pri tvorbe a prezentácii svojho nápadu.

Téma je zároveň obsiahnutá aj v prierezovej finančnej gramotnosti a implicitne je identifikovateľná aj vo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť. 

Ak sa chcete o téme duševného vlastníctva vo vzdelávaní dozvedieť viac, siahnite po brožúre Základy duševného vlastníctva pre učiteľov, ktorá poskytuje prehľad najčastejšie používaných práv duševného vlastníctva v zrozumiteľnom jazyku. 

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?