DIGITÁLNE OBČIANSTVO - ORGANIZÁCIE

Ilustračný obrázok - organizácie, ktoré sa venujú téme digitálneho občianstva

KDE HĽADAŤ PODPORU
A INŠPIRÁCIE
K TÉME DIGITÁLNE OBČIANSTVO

Oblasti digitálneho občianstva sa na Slovensku venuje viacero organizácií, ktoré školám a učiteľom ponúkajú materiály na výučbu, workshopy, webináre, výučbové programy a rôzne podujatia. Zoznam nižšie predstavuje niektoré z nich. Pre viac informácií je možné navštíviť ich webové stránky. 

Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM) je priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, ktorá vznikla 1. júla 2022 zlúčením viacerých vzdelávacích inštitúcií. NIVAM sa zameriava na vzdelávanie a poradenstvo pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov, metodické usmerňovanie škôl a školských zariadení, aplikovaný pedagogický výskum, organizovanie predmetových olympiád a súťaží, externé testovanie na školách, neformálne vzdelávanie mládeže a správu knižničného fondu. 

Národné centrum pre digitálnu transformáciu vzdelávania (NCDTV) je rozvojové výskumno-vzdelávacie pracovisko, ktoré vzniklo v rámci implementácie národného projektu Digitálna transformácia vzdelávania a školy (DiTEdu). Jeho cieľom je vytvorenie trvalo udržateľného ekosystému podpory digitálnej transformácie vzdelávania v regionálnom školstve. NCDTV sa zameriava na podporu digitálnej transformácie vzdelávania prostredníctvom rôznych vzdelávacích programov, výskumných aktivít a metodických usmernení.

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) je odborná inštitúcia, ktorá sa zameriava na výskum, vzdelávanie a podporu v oblasti detskej psychológie a patopsychológie. VÚDPaP realizuje širokú škálu aktivít vrátane výskumných projektov, vzdelávacích programov, krízovej intervencie a prevencie. Organizácia poskytuje odborné poradenstvo, organizuje konferencie a semináre, a vytvára metodické materiály pre odborníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. 

digiQ je organizácia zameraná na podporu bezpečného a rešpektujúceho digitálneho prostredia. Jej cieľom je vzdelávať a vybaviť mladých ľudí zručnosťami potrebnými pre bezpečné a zodpovedné používanie technológií a internetu. Medzi najhlavnejšie aktivity digiQ patrí vzdelávanie. Digitálne občianstvo je jednou z kľúčových tém, ktorým sa organizácia venuje.

Digitálna koalícia je iniciatíva s národnou pôsobnosťou založená na podnet Európskej komisie v rámci politiky Digital Skills and Jobs Coalition. Jej poslaním je zlepšovanie digitálnych zručností na Slovensku. Organizácia vznikla v roku 2017 na podnet Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu a IT Asociácie Slovenska. Medzi hlavné projekty iniciatívy patria projekty ako Digitálny žiak, IT Fitness test, Digitálny radca, Digitálne zručnosti pre zelenú budúcnosť Slovenska.

Nadácia Orange je iniciatíva zameraná na podporu vzdelávania a rozvoj digitálnych zručností na Slovensku. V 3. ročníku grantového programu Digitálna budúcnosť 2025 Nadácia Orange podporí sumou 60 000 eur 25 projektov. Grantový program Digitálna budúcnosť 2025 podporí projekty, ktoré rozvíjajú základné digitálne zručnosti alebo nadväzujú na pokročilejšie zručnosti a vedomosti detí a mladých vo veku od 6 do 20 rokov vo formálnom aj neformálnom vzdelávaní.Prepnúť obsah

Zmudri je organizácia, ktorá sa zameriava na vzdelávanie a rozvoj kritického myslenia medzi mladými ľuďmi na Slovensku. Jej cieľom je podporovať aktívne občianstvo a zvyšovať povedomie o dôležitých spoločenských témach. Online platforma Zmudri poskytuje rôzne vzdelávacie programy, workshopy a online kurzy, ktoré sú zamerané na rozvoj kritického myslenia, mediálnej gramotnosti a občianskej angažovanosti. Taktiež vytvára a šíri edukatívne videá a materiály, ktoré sú dostupné pre širokú verejnosť. Organizácia spravuje aj mediálny web ZmudriG, ktorý prináša zmysluplný obsah pre mladých ľudí – budúce generácie zodpovedných občanov.

eTwinning Slovensko je súčasťou najväčšej online komunity škôl v Európe, ktorá vznikla v roku 2005 pod záštitou Európskej komisie. Na Slovensku je koordinovaná Žilinskou univerzitou v Žiline a podporovaná Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. eTwinning umožňuje učiteľom a žiakom všetkých typov škôl spolupracovať na diaľku prostredníctvom bezpečnej platformy. Organizácia podporuje tvorbu medzinárodných projektov, výmenu skúseností a nápadov, a poskytuje nástroje na vyhľadávanie partnerských škôl.

Ďakujeme, že robíte portál lepším pre všetkých




    Máte tip na užitočný obsah, ktorý na Učíme chýba a mal by byť doplnený?