Európske jazykové portfólio pre žiakov vo veku 7 – 10 rokov

Ilustračný obrázok k Európskemu jazykovému portfóliu
Zdroj ilustračného obrázku: Rada Európy

Európske jazykové portfólio pozostáva z troch častí:

Jazykový pas sumarizuje jazykovú identitu žiaka – majiteľa portfólia a jeho skúsenosti s učením sa a používaním rôznych jazykov. Poskytuje priestor na pravidelné sebahodnotenie jazykovej úrovne a je voľne dostupný tu.

Jazykový životopis reflektuje individuálny proces učenia sa a používania jazykov, ako aj kontakt s kultúrnymi aspektami spojenými s danými jazykmi. Pomáha plánovať, sledovať a vyhodnocovať proces učenia sa a dosiahnutý pokrok. Jazykový životopis je dostupný tu.

Zbierka prác a dokladov má zvyčajne otvorenú formu a slúži na zhromažďovanie dôkazov o jazykových kompetenciách, úspechoch či interkultúrnych skúsenostiach učiaceho sa. Môže tiež obsahovať rozpracované úlohy a projekty, čím umožňuje dokumentovať a sledovať pokrok majiteľa portfólia v jazykovom vzdelávaní. Je súčasťou Jazykového životopisu (s. 59 – 62) a voľne dostupná tu.

K dispozícii je aj komplexná publikácia Európske jazykové portfólio – Príručka na plánovanie, implementáciu a hodnotenie celoškolských projektov.

Európske jazykové portfólio podporuje rozvoj plurilingvizmu a interkultúrnych kompetencií učiaceho sa, ktorý môže do neho zaznamenávať podrobnosti o svojich komunikačných jazykových kompetenciách, interkultúrnych skúsenostiach, sledovať ich rozvoj, či už ich nadobudne v škole alebo mimo nej. 

Európske jazykové portfólio zároveň odráža ciele Rady Európy prehĺbiť vzájomné porozumenie, rozvíjať kultúrnu a jazykovú diverzitu, rozvíjať záujem o učenie sa jazykov a podporiť koherenciu a transparentnosť vo vyučovaní jazykov.

Ďakujeme, že nám pomáhate vylepšovať našu stránku